Rosviksgården blir fritidstomter
Campinganläggningen Rosviksgården på Trund-avan styckas upp och säljs som fritidstomter.- Det är redan många intresserade som hört av sig, säger Hans Hansson, ordförande i Norrbottens baptistmission.
Men 2004 avvecklade Baptistmissionen verksamheten i det natursköna området på Trundavan, mellan Rosvik och Trundön.
- Vi har lagt ner mycket ideellt arbete på anläggningen, men vi hade så många campinggäster att vi till sist inte orkade med
arbetet, säger Hans Hansson.
Sju tomter
Baptistmissionen har sedan campinganläggningen avvecklades varit inställda på att sälja marken och byggnaderna, och det kommer nu att ske genom att området styckas upp i sju tomter avsedda för fritidshusbebyggelse. Byggnaderna på området säljs separat.
- Det är dels ett hus med kök, samlingssal och tre rum, dels ett nyrustat 1,5-planshus med stor gillestuga. Dessutom finns en byggnad med toaletter och duschrum och ett litet kök och tvättstuga som vi hade för campinggästerna, säger Hans Hansson.
Båthamn
Efter avstyckningen kommer husen att stå på var sin tomt.
- De står på tre tomter intill varann. De som köper byggnaderna får frakta bort dem, om de inte väljer att köpa tomterna också.
Sex av tomterna är 1 500-1 700 kvadratmeter stora, och en tomt är på 2 000 kvadratmeter.
- Enligt detaljplanen får fritidshusen som byggs på tomterna vara 175 kvadratmeter, dessutom är det inritat för vatten, avlopp och pumpstation, säger Hans Hansson.
Gemensam strand
En båtplats är också inplanerad.
- När de börjar gräva är det bara att fylla ut och göra båthamn.
Stranden är gemensam för de sju tomterna.
- Och så blir det ett stort naturområde också. Fornminnet och knabben närmast havet kommer inte att bebyggas.
Avstyckningen av Rosviksgården kommer att äga rum under sommaren.
- Det är redan många som har ringt om tomterna. Många har ringt om husen också, men vi har inte lovat något än.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!