Ringskatans barn energisparar med små medel

Ringskatans förskola på Djupviken är årets elsparare i Piteå kommun. Den vann mot 18 andra förskolor och skolor i en tävling om vem som kunde minska elförbrukningen mest. Med små åtgärder kammade Ringskatan hem förstapriset - en grillkåta.

Enligt förskolläraren Rita Lindmark har barnen på Ringskatans förskola förstått vikten av att spara energi.

Enligt förskolläraren Rita Lindmark har barnen på Ringskatans förskola förstått vikten av att spara energi.

Foto: Robert Lundberg

PITEÅ2009-12-15 06:00
Syftet med tävlingen, som pågick under tiden mars - oktober, var att göra barn och personal mer miljömedvetna och motivera dem att arbeta aktivt för minskad elförbrukning.
Totalt sparade kommunen in 70 000 kWh, vilket motsvarar eluppvärmningen av två villor under ett år.
Ringskatans förskola, med 18 barn mellan ett och sex år samt fem anställda, lyckades bäst och minskade sin elförbrukning under perioden med hela 43 procent.
- Vi har försökt förmedla att man inte ska tända fler lampor än vad som verkligen behövs. Barn förstår mer än många tror och informationen har spillt vidare till deras föräldrar, berättar Rita Lindmark, förskollärare på Ringskatan.
Stearinljus
I stället för taklampor använder sig förskolan mycket av stearinljus och egentligen är åtgärderna som vidtagits ganska små.
- Vi har satt timer på fönsterlampor, värme i vagnförråd och motorvärmare. Torkskåp och torktumlare använder vi sällan - i stället torkar vi kläder på elementen. När vi går ut släcker vi alla lampor och utebelysningen behöver ju inte stå på under nätter och helger, säger Rita Lindmark.
Barnen på Ringskatan har verkligen anammat energibesparingarna och släcker lamporna så fort ett rum är tomt. De har också börjat ifrågasätta sina fröknars agerande.
- Barnen är uppmärksamma på om någon av oss stoppar i motorvärmarsladden och undrar om det verkligen är nödvändigt, berättar Lindmark och skrattar.
Hon påpekar att sparandet absolut inte får gå till överdrift och att det är viktigt att fokusera på det lilla.
- De små åtgärderna är ofta viktigast, menar Rita Lindmark.
Barnen släcker
Ellen Linde, 3 år, vet varför man släcker lamporna på förskolan så ofta som möjligt.
- För att spara ström så det inte blir slut batteri, berättar hon.
Vem är det som släcker?
- Det gör vi allihop. När jag står på tå når jag upp till lampknappen, säger Ellen.
Tim Tiensuu, 5 år, tycker det är viktigt att hålla koll på motorvärmarna i personalens bilar.
- De ska inte stå på hela dagen, bara ibland. Vi måste spara ström så att inte strömmen tar slut, säger han.
Johanna Stridbar, 3 år, brukar släcka lamporna hemma.
- Det får inte vara tänt hela dagen, säger hon.
Ringskatans förskola sparade in 4 840 kWh och halverade nästan energiförbrukningen jämfört med samma period förra året.
Ärofull
Det räckte till seger i tävlingen och den ärofulla titeln "Årets elsparare".
Förstapriset, en grillkåta, mottog en delegation på fem barn samt personal under gårdagens kommunfullmäktige.
- Den ska vi ställa upp här ute. Vi är mycket utomhus och nu har vi bara en gammal sliten grillplats. En kåta är jättebra, där inne kan man ta av sig vantarna och baka bröd över elden, säger Rita Lindmark och poängterar att förskolan ska fortsätta att spara energi fastän tävlingen är slut.
FAKTA Energispartävlingen
1:a Ringskatans förskola har sparat 4 840 kWh vilket motsvarar 43,0 procent.
2:a Hummerstigens förskola har sparat 4 708 kWh vilket motsvarar 39,0 procent.
3:a Fagottens förskola (Fagottgränd 27) har sparat 2 237 kWh vilket motsvarar 29,3 procent.
4:a Helgenäs förskola har sparat 5 880 kWh vilket morsvarar 21,7 procent.
5:a Tallåsens förskola har sparat 8 000 kWh vilket motsvarar 20,8 procent.
6:a Backeskolan har sparat 12 240 kWh vilket motsvarar 18,8 procent.
7:a Trädgårdens Reggio Emilia förskola har sparat 4 654 kWh vilket motsvarar 18,1 procent.
8:a Fagottens förskola (Fagottgränd 29) har sparat 1 655 kWh vilket motsvarar 16,0 procent.
9:a Hemmingsmarks förskola har sparat 839kWh vilket motsvarar 13,3 procent.
10:a Ostronstigens förskola har sparat 2 684kWh vilket motsvarar 8,7 procent.
Källa: Piteå kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om