Rejäla lönelyft för tjänstemännen

Vid årsskiftet genomför Piteå kommun sin omorganisation för teknik- och servicekontoret. Flera tjänstemän får nya arbetsuppgifter och löner. Några har redan fått lönelyft på nära 10 000 kronor i månaden, eller mer.

Den första januari genomför Piteå kommun sin omorganisation för teknik- och servicekontoret. Några av tjänstemännen har redan fått lönelyft på nära 10 000 kronor i månaden.

Den första januari genomför Piteå kommun sin omorganisation för teknik- och servicekontoret. Några av tjänstemännen har redan fått lönelyft på nära 10 000 kronor i månaden.

Foto: Robert Lundberg

PITEÅ2009-10-19 05:58
Den första januari träder den konkreta omorganisationen för förvaltningen i kraft.
Enligt förvaltningschef Jan Ställ innebär förändringen att tjänstemännen får andra arbetsuppgifter.
- Vi vrider om från en matrisorganisation till en linjeorganisation, säger han.
Lönelyft
Trots att det ännu återstår drygt två månader innan den nya organisationen sjösätts, har Ställ som förvaltningschef, tillsammans med personalkontoret dels löneförhandlat och dels rekryterat ny personal.
För några av tjänstemännen innebär omorganisationen lönelyft.
Margareta Lundgren, som efter nyår är högste ansvarig inom den kommunala städenheten, handlar det om förändrade arbetsuppgifter som redan den första september gav ett lönelyft från 29 725 kronor, till 40 000 kronor i månaden.
Jan Lidström kommer från den första januari att vara avdelningschef för enheten stöd. Den omfattar bland annat ekonomi, information och personal- och verksamhetsutveckling.
Den nya tjänsten innebär ett lönelyft på knappt 10 000 kronor till 39 750 kronor i månaden.
Ingen övertid
- Det stämmer att de får nya löner, men förändringarna ryms inom de ekonomiska ramar vi fått för att genomföra förändringen, säger Jan Ställ.
Ställ betonar att i de nya lönerna ryms även en friskrivning från övertid. Enligt uppgift motsvarar den friskrivningen 2 000 kronor i månaden och innebär att övertid inte får tas upp.
Förutom löneförhandlingar har även nyrekryteringar gjorts.
Johan Lång, ny chef för enheten lokaler och bostäder kvitterar ut 41 000 kronor i månaden. Jonas Berglund blir ny chef för enheten produktion och tjänar 39 750 kronor i månaden.
- Lönerna ligger under medellönen för avdelningschefer på kommunen. Dessutom påverkar marknaden i sig lönesättningen. Vi måste erbjuda en lön som attraherar för att klara rekryteringen av rätt kompetens, säger Jan Ställ.
Lönerna ligger i 2010 års nivå och förändras tidigast vid löneförhandlingar 2011.
I samband med omorganisationen beräknas drygt två tjänster försvinna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om