Raderade anteckningar återskapade
Minnesanteckningar från mötet mellan Pia Andersson och tre av hennes chefer raderades. Men med hjälp av IT-expertis har de återskapats.PT kan i dag redovisa innehållet.
Pia Andersson tycker inte att minnesanteckningarna ger en rättvis bild av mötet.
Foto: Gunnar Westergren
Andersson blev sedan inkallad till ett möte med Maria Müller, barn- och utbildningschef, Eva Jordahl, gymnasiechef och Stefan Wigren, rektor.
Pia Andersson kände sig mobbad och utskälld på mötet. Under det fördes anteckningar av Stefan Wigren. Men noteringarna raderades. I enlighet med Pia Anderssons vilja menade Müller. En ren lögn från Müller menade Andersson.
"Kränkande formuleringar"
Efter att Lärarnas Riksförbund och PT begärt att få ut anteckningarna beslutade Maria Müller att IT-avdelningen skulle återskapa noteringarna, vilket nu har skett. Anteckningarna består av en kort bakgrund och några rader om mötets innehåll. Totalt är det ett halvt A4-blad.
Först beskrivs att Pia Anderson mejl låg bakom mötet. "I mailet har det riktats som M.M uttryckte det, kränkande formuleringar mot skolledningens insats".
Det står vidare att MM, som är Maria Müller, ville veta hur skolledningen ska ha brustit i agerandet. Müller kritiserade även enligt anteckningarna Pia Anderssons agerande som huvudskyddsombud. Andersson ska ha ångrat sina formuleringar.
Pia Andersson ger inte mycket för noteringarna.
- Jag ställer mig inte bakom minnesanteckningarna. De stämmer inte överens med den bild jag hade av mötet.
Andersson säger bland annat att hon inte har ångrat formuleringar i sin kritik.
- Jag bad om ursäkt för tonfallet, men poängterade att jag stod för varje punkt av kritiken och hade konkreta exempel på varje värdeomdöme.
Pia Anderson säger också att hon erbjöd sig självmant att skriftligen konkretisera sig.
- Jag bad också uttryckligen Stefan Wigren att skriva i anteckningarna att han var närvarande som skyddsombud för gymnasiechefen. Men det gjorde han aldrig.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!