Egmont media group är en av Nordens ledande mediekoncerner, med verksamhet som utgivning av tidskrifter, filmproduktion, TV-spelsdistribution med mera. Nu har man utökat sin portfölj av ljudböcker i och med att man gjort en miljonaffär med Piteägda ljudboksförlaget Svenska ljud classica.
– Vi fick ett intressant erbjudande och valde att göra en affär på befintlig katalog, säger Svenska ljud classicas ägare Göran Carlson.
Detta innebär att man nu sålt största delen av katalogen men att man samtidigt har nya planer på att växa.
– Ja det stämmer. Vi har sålt våra klassiska titlar men samtidigt har vi börjar producera en hel del nytt. Redan innan jul kommer vi att ha ett 20-tal nya titlar klara, och nu kan vi ta ut svängarna och inte bara hålla oss till klassiker som tidigare.
Ljudboksförlaget kommer nämligen att använda sitt juridiska bolagsnamn i fortsättningen. Varumärket ”Classica” ingick i Egmonds köp så från 1 oktober jobbar man istället under bolagsnamnet AB Svenska ljud audioförlag.