Regeringen har utsett fyra nationella samordnare för vindkraft. Lundmark är en av dem och han har fått ytterligare förordnande på ett år. Han ser flera goda signaler som skickats ut i processen med att skapa mer förnybar energi.
Han pekar på beslutet att 2020 avveckla kärnkraftsreaktorer i Ringhals och Oskarshamn. Ett positivt incitament för att Markbygdenprojektet ska leva vidare, menar han.
Dessutom har Tysklands beslut att avveckla all kärnkraft fram till 2022 satt fart på diskussionen kring vindkraft.
– Energiöverenskommelsen i somras, som innebär att vi ska bygga ut förnybara energin med 18 TWh senast 2030, betyder också mycket, säger Lundmark.
Han konstaterar också att elpriserna ser ut att gå upp.
– Det ökar förutsättningarna för att bygga mer vindkraft.
Han visar också på att nyligen beslöt regeringen att säga nej till bygget av 700 vindkraftverk i havet utanför Blekinge. Beslutet kom sedan försvarsmakten sagt nej.
– Det kan göra att det blir mer intressant att bygga vindkraft i Norrland, säger Stefan Lundmark.