Nytt utflyktsmål i Bölebyn

De har röjt skog, brutit stubbar, byggt grillplats, ett nytt krypin och förråd. Nu hoppas Leif Danielsson i Bölebyn att folk ska hitta till det han hoppas ska bli ett nytt fint utflyktsmål nära Svensbyfjärden.

Området vid fjärden har fått en ny grillplats.

Området vid fjärden har fått en ny grillplats.

Foto: Maria Johansson

Piteå2015-10-28 22:00

Videon är inte längre tillgänglig

BÖLEBYN

Leif Danielsson är född och uppvuxen i Bölebyn. Som pojk lekte han och badade vid ett naturskönt område vid Piteälvens utlopp söder om byn. Ett område värt att lyfta, tycker han.

– Vi var ned och tittade om man inte kunde återställa området för att skapa ett utflyktsmål, säger Leif Danielsson, som tog initiativ till att söka pengar ur Piteå kommuns kassa för landsbygdsutveckling.

– Jag kunde inte söka som privatperson, men jag fick hjälp av Britt Fäldt (V) att söka pengar så vi gjorde det i byaföreningens namn, säger Leif Danielsson, som inte fick med sig hembygdsföreningen i projektet trots att han sitter i styrelsen.

– Den vill mest vårda byagården.

Beviljade 40 000

Piteå kommun beviljade 40 000 kronor och förra hösten kunde Leif Danielsson plus några andra inleda röjningsarbetet.

– Vi var där två dagar i veckan under fyra månader där vi arbetade med att röja skog, ta bort stubbar och planera marken, förklarar Leif Danielsson, som haft god hjälp av folk som har hjullastare och bandtraktor.

– Tidigare var allt igenvuxit, nu är det helt öppet, säger Leif Danielsson när han visar PT det som blivit ett öppet landskap.

I höst har arbetet fortsatt. En tidigare omklädningshytt har blivit ett mys-krypin, Leif som arbetat som snickare, har bidragit till att bygga ett förråd, ett nytt utedass och grillplats.

– Vi har gjort av med 20 000 kronor. Pengarna har räckt bra eftersom vi fått en del sponsring. Resterande del av medlen ska användas till att slutföra projektet, säger Leif Danielsson, som hoppas att folk såväl sommar som vinter ska besöka det upprustade utflyktsmålet utanför Bölebyn.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om