2010 kom tyskorna Nicole Reinhart och Cornelia Pagels till Piteå och förälskade sig i staden och människorna. De fick svenska personnummer och folkbokfördes i Piteå. Men efter nio månader återvände de till Tyskland när Nicoles pappa blev allvarligt sjuk. Tanken att återvända till Piteå levde dock, de sparade pengar och planerade att starta ett företag med inriktning på matproduktion. 2016 kom de tillbaka och det som troddes bli en formalitet utvecklades till en mardröm.
– Vi får inte aktivera våra svenska personnummer. Skatteverket anser inte att vi kan styrka vår uppehållsrätt i Sverige som egenföretagare, säger Nicole Reinhart.
Som EU-medborgare har man rätt att vistas i Sverige utan uppehållstillstånd, det kallas för uppehållsrätt. EU-medborgare som är arbetstagare, egen företagare, studerar eller har tillräckliga medel för sin försörjning får uppehållsrätt.
– Vårt mål är att starta ett eget företag, men det godtas inte och vi får inte göra det utan aktiva personnummer. Vi får heller inte folkbokföra oss i Piteå, trots att vi hyr det här lilla huset i Bodsjön, säger Nicole Reinhart uppgivet.
Utan personnummer kan de inte heller teckna ett internetabonnemang som de behöver. Ja, de kan inte ens hyra en film om så är.
Ett annat krav är att du har en heltäckande sjukförsäkring, men som situationen är nu kan de inte få det.
– Vi har fått veta att det är den tyska sjukförsäkringen som gäller, men i och med att vi flyttade till Sverige så upphörde den efter en månad. Nu får vi ingen svensk sjukförsäkring och vet varken ut eller in hur vi ska göra, säger Nicole Reinhart.
Under hösten har de två tyska kvinnorna vid fyra tillfällen kompletterat sin ansökan och överklagat Skatteverkets avslag, men utan resultat. Efter det senaste avslaget, 16 december 2016, har de inte gjort någon ny överklagan och tidsfristen för detta har dessutom gått ut.
– Vi vet inte vad vi ska göra. Skatteverket anser inte att det finns grund för folkbokföring och att vi inte kan styrka vår uppehållsrätt i Sverige som egenföretagare. Vi förstår inte att det ska vara så svårt att som EU-medborgare få bosätta sig i Sverige.
– Den här väntan tär på oss och vårt startkapital. Vi måste nog ge upp vår dröm om Piteå och flytta tillbaka till Tyskland. Det känns så sorgligt när vi trivs så bra här, säger Nicole Reinhart.