Mörkt 2009 väntar länets företagare

Konkurserna i länet ökade med 34 procent under 2009 och 142 företag tvingades stänga. Trots den dystra statistiken klarade Piteås näringsliv året bra. Här minskade företagskonkurserna med 21 procent och bara 19 verksamheter lades ned.

PITEÅ2010-01-09 06:00
Affärs- och kreditupplysningsföretaget UC presenterade sin årliga konkursstatistik under gårdagen.
2009, med dramatisk konjunkturnedgång och finanskris, var ett tungt år för de flesta branscher över hela landet. Totalt gick 6 899 företag i Sverige i konkurs förra året och det var en ökning med 25 procent jämfört med 2008.
Länets företagare hade det ännu tuffare med en konkursökning på hela 34 procent.
- Den största ökningen skedde inom detaljhandeln, men även restaurang- och konsultbranschen hade ett svårt år. Nedgången kan automatiskt kopplas till konjunkturen och mindre efterfrågan vilket medför problem för allt fler företag, berättar Roland Sigbladh, UC:s marknadschef .
Ingen nyhet
Den dystra statistiken var dock ingen nyhet för UC.
- Det var en väntad ökning av konkurser som vi förutspådde redan i början av 2009, säger Sigbladh.
I Piteå var läget på företagarhimlen betydligt ljusare än i de flesta andra norrbottniska kommuner. Här minskade konkurserna med 21 procent vilket kan jämföras med Luleå och Boden där konkurserna ökade med 37 respektive 63 procent.
Bromsats upp
Trots att konjunkturnedgången har bromsats och en uppgång kan skönjas så räknar UC med att många företag får en svår inledning på 2010.
- När konjunkturen vänder släpar företagens ekonomi efter och vi tror att konkurserna fortsätter uppåt med 10 procent. Många företag, kanske speciellt underleverantörerna, har fortfarande problem och lever på tidigare inkomster. Som tur är har många bra år bakom sig, men lyfter inte konjunkturen blir det kärvt för dem, säger Roland Sigbladh.
FAKTA Konkurser i älvdalen
I Piteå gick 19 företag i konkurs 2009. Det är en minskning med 21 procent jämfört med 2008 då 24 Piteföretag tvingades slå igen.
I Arjeplog gick fyra företag i konkurs 2009. Det är en ökning med 300 procent jämfört med 2008 då endast ett företag lades ned.
I Arvidsjaur gick fyra företag i konkurs 2009. Det är en minskning med 20 procent jämfört med 2008 då fem företag gick i konkurs i kommunen.
I Älvsbyn gick elva företag i konkurs 2009. Det är en ökning med 120 procent jämfört med 2008 då fem Älvsbyföretag slog igen.
Källa: UC
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om