Momsknipan löst

Hotet mot second hand-butikerna är avvärjt. Nästa år slipper de betala moms och den som är inbetalad i år får föreningarna tillbaka.

Foto: Camilla Berglund

PITEÅ2015-05-11 12:02

Videon är inte längre tillgänglig

Frågan om momsbeläggning på ideella andrahandsbutiker har väckt stor opinion. Skatteverkets nya krav trädde i kraft vid årsskiftet och innebar 25 procent moms på försäljning av skänkta varor. Protesterna lät inte vänta på sig eftersom momsen skulle slå hårt mot butiker som bedriver verksamhet för att finansiera hjälpverksamhet.

Nu är hotet avvärjt.

Två lösningar

Lösningen presenterades av Hannah Bergstedt (S), ledamot i skatteutskottet, i Röda korsets butik i Piteå, på måndagen.

– Det är två lösningar, en kortsiktig och en långsiktig, sa hon.

Den korta består i att den moms som de ideella föreningarna fått betala in sedan årsskiftet ska betalas tillbaka senast i september. Efter det ska momsen betalas tillbaka månad för månad.

– Så föreningarna går skadeslösa.

Lättnad

Den långsiktiga innebär att föreningarna momsbefrias från den 1 januari 2016.

– Genom en detaljerad och tydligare lagskrivning momsbefrias verksamheterna, sa Hannah Bergstedt.

Förslaget är ett initiativ av regeringspartierna och Vänsterpartiet i finansutskottet.

För Röda Korset i Piteå innebär de nya förslagen en lättnad.

– Nu klarar vi likviditeten. De pengar vi betalat in i moms tas ju från hjälpverksamheten, men det känns bra att de kommer tillbaka, sa Ulla-Britt Boström, ordförande för Röda korset i Piteå.

Andas ut

Personal på plats vid informationen kunde också andas ut.

– Det känns jättebra och tryggt, sa Ulla Lidman och får nickande medhåll av övrig personal.

Hannah Bergstedt, har tidigare besökt och pratat med personalen i butiken, och det har gjort att de fått möjlighet att ta del av den politiska beslutsgången på nära håll, vilket varit uppskattat.

– I den här frågan har det varit viktigt att ha dialog med de människor som berörs. Det känns bra att kunna presentera en lösning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om