Kvinnan som är i 65-årsåldern har varit försvunnen sedan i söndags. Polisens hundpatruller har fokuserat på området runt Pitholm under tisdagen och inledningen av onsdagen. Polishelikoptern har skannat av ett större område och bland annat sett vid Fårösundet. Hemvärnet och fjällräddarresurser har satts in och i eftermiddag ska Missing People ut i skogarna runt Grisberget.
– Vi träffas 17.00 vid stallet. Polisen har tilldelat oss det området och de vill att vi ska söka igenom det. Vi vill ha så många sökande som möjligt, säger Christer Lindbäck, kontaktperson på Missing People.
Polisen har fokuserat på Pitholm – varför Grisberget?
– Vi fördjupar oss inte i det. De vill att vi ska söka där av någon anledning som vi inte vet. De vill ha hjälp av oss i det området och då finns det en anledning till det som jag inte vet för stunden i alla fall.
Enligt Christer Lindbäck brukar det vara bra uppslutning vid sökinsatser i Piteå.
– Vi brukar vara mellan 50 och 100 personer som söker. Vi har utbildade insatsledare och patrulledare, sedan går vi ut med en kallelse via skallgångs-sms, via vår hemsida, Facebook och media. Vi utbildar frivilliga sökare på plats, så alla kan komma, säger han.
Vad ska man tänka på om man vill delta?
– Det är bra om man har oömma kläder, kängor, gärna en ficklampa och lite mat och dryck. Vi tar inte emot några hundar. En del tror i all välmening att de kan ha hunden med sig, men det är bara utbildade hundar som får komma.
Han för dialog med polisen inför eftermiddagen.
– Jag ska träffa dem klockan 16.00 sedan hoppas jag vara på plats vid Grisberget klockan 16.30 ungefär, säger Christer Lindbäck.