Lång leveranstid för nya cyklar

Cykelhandlarna Ida och Andreas Öström säljer cyklar som aldrig förr, men covid-19 ställer till det med leveranserna.

Det rullar på för cykelhandlarna Ida och Andreas Öström på Tvåhjulsmästarna i Piteå. "Lågt räknat tror jag att vi har en 30-procentig ökning av försäljningen", säger Andreas Öström.

Det rullar på för cykelhandlarna Ida och Andreas Öström på Tvåhjulsmästarna i Piteå. "Lågt räknat tror jag att vi har en 30-procentig ökning av försäljningen", säger Andreas Öström.

Foto: Catrin Renlund

Piteå2020-05-20 11:23

Följderna av coronautbrottet har fått stora negativa konsekvenser för otaliga näringar och funktioner i samhället. Men för cykelhandlarna är det snarare tvärtom, här blomstrar affärerna. 

I Ida och Andreas Öströms cykelbutik Tvåhjulsmästarna gapar flera cykelställ tomma. De märker en ökad efterfrågan på cyklar denna vår och en rejält uppåtgående kurva i försäljningen. 

– Jag kan inte säga någon siffra, men lågt räknat tror jag att vi har en 30-procentig ökning, säger Andreas Öström.

De tror att det ökade suget efter cyklar grundar sig i att människor vill ut och röra på sig i större utsträckning. 

– Den ökade risken att bli smittad av coronaviruset gör att man inte kan umgås på samma sätt som tidigare. Man kanske vill spendera slantarna på hemmaplan och till exempel köpa en cykel istället och komma ut och köra lite friskvård, säger Andreas Öström.

Även om försäljningen går utmärkt, finns det vissa bekymmer på grund av pandemin. Ett är att inte kunna leverera cyklar som kunderna vill köpa i rimlig tid. 

– Beroende på vilken cykel man vill ha kan man få vänta länge. Vissa modeller kommer inte förrän i augusti eftersom återförsäljarna också har slut, det blir en dominoeffekt, säger Ida Öström.

Fler cyklister är också lika med mer servicebehov, vilket gör att väntan på att få tid kan bli lång.

– Några dagars väntetid för en punktering, någon månads väntan för justering av växlar.

Vilka är era bästsäljare?

– Vanliga standardcyklar även om elcyklar ökar konstant.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!