Länsstyrelsen vill skapa ett naturreservat för att bevara skogen vid det populära friluftsområdet Degerberget och det orkidérika området vid Hötjärnhällan. Markägarna har protesterat mot planerna i flera års tid och när det var Piteå kommuns tur att yttra sig ställde sig av S, C, M, SD och KD mot ett naturreservat.
"Piteå kommun anser att det finns nog med sparade arealer för naturvård inom Piteå kommun, de skogar som finns kvar skall kunna brukas på ett ansvarsfullt sätt av sina ägare enligt de regelverk som styr det svenska skogsbruket", skriver kommunalrådet Patric Lundström i ett yttrande som antogs av kommunstyrelsen i måndags.
Yttrandet går emot de sakkunniga på samhällsbyggnadsförvaltningen som ville tillstyrka länsstyrelsens förslag.
"Om naturreservatet inte genomförs kommer stora, centralt liggande delar av Degerberget-Hötjärnhällan att avverkas och de kvaliteter som i dag finns för friluftsliv, rekreation, upplevelser och naturvård påverkas negativt och förstöras i stor utsträckning", står det i förslaget till beslut.
Enligt samhällsbyggnad väger naturvård och rekreation tyngre än att 53 hektar produktiv skogsmark inte längre får brukas.
"Berörda markägare får ersättning motsvarande minst marknadsvärdet + 25 procent men kan ändå kvarstå som markägare med jakträtt", skriver samhällsbyggnad.
Miljöpartiet ställde sig liksom förvaltningen bakom länsstyrelsens förslag om att bilda ett naturreservat och fick stöd av Vänsterpartiet och Skol- och landsbygdspartiet.
– Länsstyrelsens förslag är bra och jag tycker det är pinsamt att man avstyrker det. Området vid Degerberget-Hötjärnhällan är ett skyddsvärt område, det är bevisat sedan lång tid tillbaka. Vi behöver också de här rekreationsområdena för att människor ska vilja bo här, säger Mats Dahlberg, MP.
Hur ser du på att kommunledningen gick emot tjänstemännens förslag?
– Det är väldigt anmärkningsvärt.
Patric Lundström tycker inte det är anmärkningsvärt.
– En biolog på samhällsbyggnad tyckte att vi skulle tillstyrka, men vi anser att Piteå sedan länge är en bruksort där vi mått väl av att bruka skogen. Lagstiftningen är också tydlig med att man så långt det är möjligt ska avsätta skog på frivillig basis. I det här fallet sker det inte frivilligt, säger han.