Kommunal kräver handlingsplan för bemanning

Stor personalbrist på äldreboenden och inom hemtjänsten under sommaren gör att Kommunal nu slår larm. I en skrivelse kräver man en handlingsplan för bemanningen samt annan planering vid rekrytering.

Det har i sommar varit stora problem med personalförsörjningen inom äldreomsorgen i Piteå.

Det har i sommar varit stora problem med personalförsörjningen inom äldreomsorgen i Piteå.

Foto: PONTUS LUNDAHL / TT /

PITEÅ2014-09-18 05:00

”Vi blir utskällda, nypta, slagna o spottade på, både av boende o anhöriga, gråten har ofta förekommit i vårt personalrum” är ett citat hämtat ur den skrivelse som Kommunal lämnar över till kommunen under torsdagen. Citatet beskriver den verklighet som personal inom äldreomsorgen upplevt i sommar och som syftar på den höga arbetsbelastningen. Enligt skrivelsen passar citatet in på de flesta av de ställen som facket besökt när de försökt göra sig en bild över den arbetssituation som varit.

Pressat arbetssituation

Erland Eriksson, ordförande för Kommunal i Piteå, bekräftar att sommarens arbetssituation inom äldrevården varit pressad.

– I juni blev det halvpanik då det visade sig att vikarierna inte räckte till. Den ordinarie personalen har fått jobba många extrapass. De har ocks slitit hårt på dem som vid sidan av sitt vanliga jobb fått försöka lära upp vikarier med liten eller ingen erfarenhet av jobbet.

Det gjordes försök att rekrytera men många av de vikarier som skulle finnas hade erbjudits andra jobb och var inte tillgängliga.

Kräver ändring

Arbetssituationen under sommaren har lett till att Kommunal nu kräver ändring. Under torsdagen ska ett samverkansgruppmöte hållas och då ska Kommunal lämna över en skrivelse. I den står bland annat: "Den frustration som många känner inför den situation som nu råder gör att vi riktar en stark uppmaning till ansvariga om att med högsta prioritet vidta åtgärder. Ett förslag från oss i Kommunal är att upprätta en handlingsplan med inriktning på att se över bemanningen. Vi vill också se en annan planering när det gäller rekrytering av vikarier, både vad gäller antal, men också kompetens.",

Eloge till personalen

Erland Eriksson vill passa på att berömma all den ordinarie personal som jobbat i sommar.

– Förutom personalbrist har den extremt varma sommaren försvårat jobbet. Det har saknats fläktar och klimatanläggningar och de som ändå jobbat under dessa svåra förhållanden har gjort det bra och det ska de ha en stor eloge för.

0911 645 17

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om