– Vi kommer att ta allt som inte är portionerat som alternativrätt på en skola och det vi inte kan använda i egen produktion och i egen servering kommer vi att skänka till Länkarna, säger Maria Stoltz, kostchef.
Tacksam
Hos föreningen Länkarna tas gåvan emot tacksamt.
– Jag är oroligt glad och tacksam. Vi kan ju hjälpa mer folk i och med det här, det är otroligt stort och det betyder oerhört mycket. Vi kommer att ge en del av det till LP-stiftelsen också, säger Mikael Andersson, föreståndare på Länkarna, och tillägger:
– Jag tackar med hela mitt hjärta.
Beställde 700 portioner
I lördagens tidning skrev vi om att det stod klart att Böle fisk skulle leverera kalla matportioner till kommunens äldreboenden. Det skulle täcka måndagens och tisdagens mathållning inom äldreomsorgen vid en strejk. Mat till ett värde av 46 000 kronor och runt 700 portioner var beställt, enligt Maria Stoltz, men all mat hann inte portioneras.
– Vi ringde och stoppade det så fort vi fick reda på att strejken var avblåst, förklarar Maria Stoltz.
Därmed kommer den mat som inte är portionerad att användas i ett skolkök och på måndag morgon bestäms vilken skola som maten ska levereras till.
Hur mycket som hann portioneras är inte klart.