Kanditat 5: Linnéa spelar trummor och gillar hårdrock
Kan ni tänka er en hårdrockande lucia? Kandidat nummer 5, Linnéa Enberg från Svensbyn, gillar heavy metal i allmänhet och gruppen Iron Maiden i synnerhet. Men Lionsfarbröderna behöver inte vara oroliga, för Linnéa tycker om de klassiska - och nyare - stämningsfulla jul- och luciasångerna också!
Luciakandidat nummer 5, Linnéa Enberg från Svensbyn, gillar hårdrock och favoritinstrumentet är trummor. Men även en hårdrockstjej kan tycka om lucia, och det gör Linnéa. "Lucia är en mysig tradition", säger hon.
Foto: Gunnar Westergren
Hon går andra året på musikestet vid Strömbackaskolan.
- Jag har egentligen sång som förstainstrument, men jag spelar trummor också, det är mycket roligare.
På fritiden lirar hon synt (hon hade dock hellre velat sitta bakom trumsetet) i ett hårdrocksband, Shadow Of the Room, som består av ytterligare fyra tjejer och en manlig gitarrist.
Inget "tjejband"
- Fast han hoppade av för att få tid över till att ta körkort. Tills vi hittat en ny ordinarie gitarrist kör vi med en tillfällig sådan. Skriv förresten inte att vi är ett "tjejrockband", det är dödskalle på det, säger Linnéa och berättar att bandet bland annat har en spelning på Medan i Arvidsjaur den 12 december, i samband med Megarock.
Linnéa Enbergs musikaliska preferenser finns alltså inom hårdrocken, eller snarare "metal", eller melodisk hårdrock på ren svenska. Det här med etiketter är svårt, luciakandidat nr 5 gillar i alla fall Metallica, Led Zeppelin, Iron Maiden som sagt och en mindre känd grupp från USA som heter Avenged Sevenfold.
Mycket musik blir det, både på skol- och fritid. Men visst har Linnéa även andra intressen. Träffa kompisar till exempel.
Dansar också
- Jag håller på med dans också, både modernt och jazzdans. Och så ska jag börja förbereda mig för att ta körkort så småningom, säger Linnéa, som fyller 17 år om en månad.
Linnéa spelar även gitarr, bas och piano hjälpligt. Men inget går upp mot trummor. Att det finns många skämt om trummisar, nedvärderande sådana typ att batterister skulle vara lite efterblivna, det skrattar hon bara åt.
Linnéa är uppvuxen i Svensbyn och bor fortfarande omväxlande där och i stan. Hon tycker bra om byn, trots att det knappt finns något att göra där. Nu har man ju dessvärre förlorat butiken också och det är förstås ett jätteproblem för dem som inte har tillgång till bil.
Att Piteås lucia numera utses genom lottdragning tycker Linnéa Enberg är bra. Och då tänker hon inte på att det blir mindre av en skönhetstävling på det viset. Utan på risken att mormödrar och farmödrar annars skulle mobilisera hela tjocka släkten, vänner och alla som de känner att rösta på deras kandidat. Med påföljd att den med störst släkt och vänkrets vinner.
LINNÉA ENBERG, 16 ÅR
Familj: Mamma Britt-Marie, pappa Anders, lillebror Linus och lillasyster Linn
Fritidsintresse: Musik
Favoritartist: Iron Maiden
Favoritförfattare: "Jag läser inte"
Favoritmat: Svensk husmanskost
Bästa julsången: "Guds frid I gode vise män"
Drömresa: Los Angeles
Vill jobba som: Musiklärare (realistiskt) eller artist
Fritidsintresse: Musik
Favoritartist: Iron Maiden
Favoritförfattare: "Jag läser inte"
Favoritmat: Svensk husmanskost
Bästa julsången: "Guds frid I gode vise män"
Drömresa: Los Angeles
Vill jobba som: Musiklärare (realistiskt) eller artist
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!