Uppmanar Piteåborna att räkna igelkottar

Över hela landet pågår just nu en omfattande igelkottsräkning. Hittills har nästan 18 000 rapporter kommit in, varav ett 50-tal i Pite älvdal. Igelkotten är i dag hotad och för att förstå varför och sätta in rätt hjälp görs kartläggningen.

Igelkotten har funnits i Sverige i mer än 30 miljoner år, men nu minskar de i antal. För att förstå varför och sätta in rätt åtgärder genomförs nu en omfattande kartläggning. (Arkivbild)

Igelkotten har funnits i Sverige i mer än 30 miljoner år, men nu minskar de i antal. För att förstå varför och sätta in rätt åtgärder genomförs nu en omfattande kartläggning. (Arkivbild)

Foto: Maria Hedenlund

Piteå2024-08-15 03:30

Det är via sin hemsida som WWF går ut med uppmaningen till allmänheten om att räkna igelkottar. 

Igelkotten har troligen funnits i mer än 30 miljoner år. Men nu minskar den i Sverige och för att hitta orsaken till det och organisera rätt insatser genomför WWF en rikstäckande inventering. 

– För att förstå varför den minskar i antal, bjuder vi in till medborgarforskning. Det gör vi med en vecka igelkottsräkning i hela landet. Alla är välkomna att vara med, säger Gustaf Lind generalsekreterare på WWF.

undefined
WWF vill ha allmänhetens hjälp att räkna igelkottar, detta fram till den 18 augusti. (Arkivbild)

Igelkotten är numera både rödlistad och hotad i Sverige, vilket betyder att det finns en ökad risk för att den kan dö ut.  Detta då igelkottens livsmiljöer i naturen försvinner och de inte trivs så bra i våra välstädade trädgårdar och parker. 

– Med små medel kan vi öppna upp våra trädgårdar och ge igelkotten både mat och husrum. Lövhögar och lite skräp i hörnen gynnar skalbaggar och maskar, som är igelkottens mat. Och de är bra gömställen för igelkotten, som ju är ett nattaktivt djur, säger Jessica Ångström, art-och naturexpert på WWF.

Igelkottsveckan sker den 12–18 augusti i år. Då rapporterar man in både levande och döda igelkottar – och även om man inte sett någon igelkott alls. All information som samlas in skickas sedan till Artdatabanken på Sveriges Lantbruksuniversitet, som WWF inlett ett samarbete med kring detta.

Tips vid igelkottsräkning

Räkna på kvällen. Igelkottar är mest aktiva mellan skymning och gryning. Det är då du har störst chans att se dem. 

Locka med mat. Placera ut kattmat och vatten. Börja några dagar i förväg, så har igelkottarna chans att upptäcka att det finns en härlig buffé.

Tyst och lugnt. Igelkottar brukar vara känsliga för höga ljud. De vågar förmodligen inte komma fram om det är mycket ljud i din trädgård.

Hundar är läskiga. Tänk på att hundars närvaro kan skrämma bort igelkottar. 

Titta med jämna mellanrum. Istället för att sitta och vänta ute i trädgården, så kan du gå ut varje halvtimme under kvällen eller spana från fönstret.

Inte bara i trädgårdar. Gå en kvällspromenad i grannskapet och rapportera de igelkottar du ser, både levande och döda. 

Källa: WWF 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!