Höjda taxor för vatten

Den fasta kostnaden för vatten och avlopp i Piteå kommer att höjas än mer.Däremot blir det billigare att förbruka vatten.

Piteås ledningsnät och VA-anläggningar byggdes till stora delar byggdes under 
60-talet och behovet av reinvesteringar och förnyelse är stort. Därför kommer de fasta kostnadera att höjas i etapper.

Piteås ledningsnät och VA-anläggningar byggdes till stora delar byggdes under 60-talet och behovet av reinvesteringar och förnyelse är stort. Därför kommer de fasta kostnadera att höjas i etapper.

Foto: Sofia Wellborg

PITEÅ2016-09-12 13:24

För fjärde året i rad ökar avgifterna för vatten och avlopp tre gånger mer än inflationen enligt en undersökning av Nils Holgerssongruppen.

– I Piteå har vi legat lågt och inte höjt taxorna på flera år. 2013 höjde vi sist och så nu i år, säger Lena Sandström, tekniskt handläggare Pireva.

Förhållandet mellan fasta och rörliga avgifter har justerats så att de fasta kostnaderna har höjts medan de rörliga för vattenförbrukning har sänkts.

– Vi måste säkerställa intäkterna med de fasta avgifterna. Ledningar måste repareras och underhållas och där har vi inget val.

För ett normalhushåll räknar man med en förbrukning på 150 kubik per år. Avgiften är 3 643 kronor per år och per kubikmeter vatten är kostnaden 17,79.

I fjol var den fasta avgiften 3 418 kronor och den rörliga 18,39 per kubikmeter vatten.

– Jag tror vi kommer att höja de fasta kostnaderna även nästa år. Vi gör det i etapper. Men den rörliga kostnaden kommer att bli billigare, säger Sandström.

I länet varierar taxorna rejält mellan kommunerna.

– Det är anmärkningsvärt att det är så kraftiga prisskillnader mellan kommunerna i Norrbotten, säger Roland Jonsson, ordförande i Nils Holgersson-gruppen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om