Hög stämning bland spelsugna ungdomar

Super smash bros, Street fighter 5 och Fifa, men också fia med knuff, schack och rollspel. Kafékvällarna på Kaleido har blivit en succé.

Turneringar. Streetfighter 5 var en av de turneringar som spelades när Kaleido anordnade e-sportkafé på fredagskvällen.

Turneringar. Streetfighter 5 var en av de turneringar som spelades när Kaleido anordnade e-sportkafé på fredagskvällen.

Foto: Ylva Forslund

PITEÅ2016-04-08 19:58

På fredagen körde man för femte gången e-sport-kafé på Kaleido och stämningen var hög både bland dataspelare och brädspelare. Kafékvällarna bygger på ett samarbete mellan kultur- och fritidsförvaltningen, Kaleido och ungdomskonsulenter och baseras på ett enkelt koncept.

– Vi har köpt in några spel, konsoler, projektorer och satt upp dukar. Vi kör turneringar och den som vill får vara med och det är från 13 år, säger Mathias Lundberg, samordnare för Kaleido.

Mathias Lundberg berättar att samtliga kafékvällar varit välbesökta och att man fått massor av positiv respons från ungdomar som säger att de inte vill missa en spelkväll.

– Det har kommit att bli en mötesplats likaväl som ett tillfälle att spela, säger Mathias Lundberg som visar att det är inte bara dataspel som lockar, utan också vanliga brädspel och rollspel.

Claes Nilsson är en van dataspelare med erfarenhet av tävlingsspel runt om i världen. Tävlandet har han lagt på hyllan men intresset för spelandet finns kvar och på e-sportkvällarna fungerar han som tävlingsledare och mentor.

– Jag vill lyfta fram de ungdomar som vill tävla och skapa ett forum för de som har ett spelintresse så att de kan komma ut och inte bara behöver sitta hemma, säger Claes Nilsson.

10 e-sportkvällar är inplanerade och chansen är stor att det blir en fortsättning efter ett sommaruppehåll.

– Det har varit så otroligt kul att ha fått vara med och starta den här verksamheten och när vi på premiären hade uppemot 175 ungdomar här, var det svårt att hålla tårarna borta.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om