Helikopter flyger torn till Fingermanholmen

Ett åtta meter högt utsiktstorn. Det kommer Piteå kommun snart att flyga till Fingermanholmen med hjälp av helikopter.

PITEÅ2010-11-13 06:00
Fingermanholmen brukar locka Pitebor under framförallt sommarmånaderna. Kommunen vill satsa på att göra holmen ännu trevligare för besökare. Om cirka två veckor beräknas ett utsiktstorn transporteras med helikopter till platsen. Eftersom det inte finns vatten där tornet ska stå måste betongfundamenten gjutas på fastlandet. Snö- och isförhållanden gör då att ett helikopterlyft anses vara det bästa sättet att få tornet på plats.
Fin utsikt
Tornet ska placeras på Fingermanholmens högsta punkt. Det kommer att vara åtta meter högt och erbjuda en fin utsikt över fjärden. Tornet är gjort i trä och saknar tak.
- Det är inspirerat av tornen till linbanan som tidigare fanns på Fingermanholmen. Vi vill uppmärksamma det som tidigare fanns där, säger Florian Steiner, arkitekt miljö- och byggkontoret.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om