Både mor och barn klarade sig bra men fördes för säkerhets skull till Piteå älvdals sjukhus för kontroll och omplåstring.
Kvinnan var på väg norrut på E 4 när hon vid 14-tiden fick sladd på bilen i halkan. Bilen snurrade runt och skrapade i både mitt- och
sidoräcket.
I och med att det fanns räcken på platsen, förorsakade sladden ingen avåkning utan bilen snurrade runt och blev stående åt fel håll i det norrgående körfältet.
Polis, ambulans och räddningstjänst dirigerades till platsen och utryckningspersonalen kunde snabbt konstatera att det inte rörde sig om några synbara personskador.
- Det hade gått jättebra för bebisen till exempel, som satt ordentligt fastspänd i en bilbarnstol, sa räddningsledaren Per Isaksson till PT.