Gallerian utrymd efter brandlarm

Söndagsöppna Gallerian i Piteå utrymdes vid 13.30-tiden i går sedan brandlarmet gått. Folk samlades på gatan utanför och väntade på besked om det var okej att gå in igen.

På väg in ... En stund efter brandlarmet kunde Gallerian öppna som vanligt igen.

På väg in ... En stund efter brandlarmet kunde Gallerian öppna som vanligt igen.

Foto: Maria Johansson

PITEÅ2009-10-19 06:00
När brandlarmet har utlösts är det i det läget bara utrymning som gäller. Det rörde sig dock inte om någon brand i egentlig mening, utan om rökutveckling från en ångande diskmaskin som på något sätt fått rökdetektorerna att reagera.
Enligt vittnesuppgifter var det rätt mycket folk i gallerian när det plötsligt syntes rök det från diskrummet på Waynes Coffee. En kafégäst sprang till diskrummet och stängde av huvudströmbrytaren. Förmodligen rörde det sig om något slags elektriskt fel och det var ingen risk för spridning i fastigheten. Rökutvecklingen gjorde dock att brandlarmet, med talande uppmaningar i högtalarsystemet, beordrade alla att lämna byggnaden. Gallerian utrymdes och kunderna samlades sedan på gatan utanför, innan det var fritt fram att återvända in i lokalerna igen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om