Frias från gruppvåldtäkt

Två unga Pitebor som varit misstänkta för en gruppvåldtäkt är oskyldiga. På torsdagen lades förundersökningen ner.

PITEÅ2013-12-23 06:00

Anledningen till att misstankarna avskrivs bygger dels på ett omfattande utredningsarbete, men också på de analyssvar som inkommit från SKL (Statens kriminaltekniska laboratorium). Analyssvaren kan inte peka ut de två unga männen.

Det var den 21 september som polisen fick larm om ett överfall mot ett par i en gångtunnel i Piteå. Enligt de första uppgifterna blev en ung man misshandlad till medvetslöshet och sedan våldtogs hans flickvän.

Misshandel kvarstår

Paret fördes till Sunderby sjukhus och en intensiv polisjakt inleddes. De två unga Piteborna greps och anhölls på sannolika skäl misstänkta för misshandel och våldtäkt, men båda nekade till anklagelserna och de häktades aldrig.

En av de misstänkta har erkänt misshandel, men hävdar att han handlade i nödvärn. Enligt de uppgifter PT har förnekar den andre misstänkta mannen även misshandeln.

Åklagaren har ännu inte tagit ställning till om åtal för misshandel ska väckas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om