Fiskekort för 1 000 vattendrag

Inom kort lanserar Sveaskog tillsammans med SFV ett nytt fiskekort – Fiskenord – som gäller i Norrbotten och Västerbotten.

Förenkling. Fiskenord – det nya fiskekortet som omfattar över 1?000 vattendrag, från små tjärnar och sjöar, till forsande 
vatten i flera av de stora norrländska älvarna, bland annat Piteälven. (Arkivbild)

Förenkling. Fiskenord – det nya fiskekortet som omfattar över 1?000 vattendrag, från små tjärnar och sjöar, till forsande vatten i flera av de stora norrländska älvarna, bland annat Piteälven. (Arkivbild)

Foto: Gunnar Westergren

PITEÅ2016-02-19 10:40

Sveaskog samlar tillsammans med Statens fastighetsverk ihop alla fiskekort i ett enda med det nya kortet Fiskenord.

Kortet omfattar över 1 000 vattendrag, från små tjärnar och sjöar, till forsande vatten i flera av de stora norrländska älvarna.

Största kortet

Fiskenord är troligen Sveriges största fiskekort i antal vatten, storlek och variation. Det ger möjlighet till alla typer av fiske; från små tjärnar och sjöar till fina strömsträckor med stor variation i älvar, bäckar och åar. I vattnen finns en mängd olika arter, från lax, öring, röding och harr till abborre och gädda.

Piteälven

Det nya fiskekortet gäller i Sveaskogs egna vattendrag och i vattendrag som arrenderas via Statens fastighetsverk, som till exempel Piteälven och Lögdeälven.

– Vi slår ihop våra tidigare kort i området till ett, för att vi vill att det ska vara enkelt att fiska. Gemensamma regler gäller för hela regionen och man ska inte behöva lösa olika fiskekort för att kunna fiska i våra vatten i Norrbotten och Västerbotten. Ett samlat kort är även enklare att administrera och det gör att vi kan vara prisvärda, säger Petter Johansson, fiskeansvarig på Sveaskog i Västerbotten.

Gratis för ungdomar

Kortet gäller även för vinterfiske. Vilka tider som gäller för olika områden står på fiskekortet men det är ingen fredning vintertid utan kopplat till olika arters lektider (harr vår, öring höst).

Kortet kan köpas på nätet och via återförsäljare. Om korten köps i butik tillkommer en serviceavgift på 25 kronor. Ungdomar under 20 år fiskar, liksom tidigare, gratis och måste kunna visa upp ungdomsfiskekort som skrivs ut på sveaskog.se.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om