Felizia, 26, skadades allvarligt i skoterolycka

Piteåbon Felizia Hedberg, 26, skadades allvarligt i skoterolyckan vid Brännan i närheten av Långträsk för snart två veckor sedan. Nu vårdas hon på Sunderby sjukhus.
– Det här är en mardröm, säger hon.

26-åriga Felizia Hedberg kraschade med snöskoter vid Brännan i närheten av Långnäs för snart två veckor sedan. Hon vårdas fortfarande vid Sunderby sjukhus för sina skador. "Det här är en mardröm", säger hon.

26-åriga Felizia Hedberg kraschade med snöskoter vid Brännan i närheten av Långnäs för snart två veckor sedan. Hon vårdas fortfarande vid Sunderby sjukhus för sina skador. "Det här är en mardröm", säger hon.

Foto: Carolina Bengtsson

Piteå2025-03-26 20:30

Nyheten i korthet

  • Felizia Hedberg, 26, från Piteå, skadades allvarligt i en skoterolycka nära Brännan för två veckor sedan.
  • Hon har flera frakturer i vänster ben och höft, bruten svanskota och fem avbrutna revben, varav ett punkterade höger lunga.
  • Felizia, som beskriver skoterkörning som ett av hennes största intressen, vårdas för närvarande på Sunderby sjukhus. Polisen har utrett olyckan och inte funnit misstanke om brott.

26-åriga Felizia Hedberg och hennes sällskap var ute på en skotertur i närheten av Brännan när hon kraschade med en snöskoter. Hon beskriver det som att det blev ett "stup" på skoterleden som gjorde att hon var tvungen att släppa styret på skotern för att inte köra in i ett träd.

– Skotern flög åt sidan och då insåg jag att nu kommer jag hamna i ett träd om jag inte släpper. Då rullade jag ner för en backe och skotern rullade bakom mig och sedan över mig, berättar Felizia Hedberg.

undefined
Felizia Hedberg säger att hon är orolig för hur hennes framtid ska bli efter skadorna.

Felizia beskriver sig själv som en van skoterförare och att skoterkörning är ett av hennes största intressen. När hon var yngre ville hon börja tävla, men på senare tid är det lössnökörning som hägrat. Men det var inte på kartan den aktuella fredagseftermiddagen utan då var det en korvgrillar-tur som stod på agendan.

– Livet kan vända så fort. Den här fredagen var till en början en av de mest fantastiska dagar jag upplevt på länge.

Felizia uppskattar att hon inte körde särskilt fort, men trots det blev skadorna av kraschen stora. Hon har flera frakturer i vänster ben och höft. Även svanskotan är bruten och fem revben gick av, varav ett punkterade höger lunga.

– Jag minns att jag låg och skrek: ”Jag håller på att dö”. 

undefined
Vid kraschen bröt Felizia Hedberg fem revben, varav ett gick in i höger lunga. "Man har försökt pumpa ut all vätska och blod från lungan. Vi får se vad som händer med lungan och hur frisk den kommer att bli."

Det var sällskapet till Felizia som larmade SOS. Olyckan skedde ungefär 200 meter från farbar väg och Felizia fick åka skoterkälke ut på en is där en ambulanshelikopter väntade. Hon flögs sedan till Sunderbyns sjukhus och är än i dag, snart två veckor efter olyckan, kvar där.

– Jag är så himla ovetandes än. Jag är rädd för hur livet ska se ut framåt och har många frågor kring det, säger hon.

Än så länge får hon bara komma upp korta stunder och sitter då i en specialanpassad rullstol. Hon beskriver det som att hon har extrema smärtor och att det är nästintill outhärdligt att tillbringa dygnets alla timmar inom fyra väggar. Än har hon inte heller fått något besked om när det kan bli aktuellt med hemgång. 

– Jag har dödsångest och det har förföljt mig sedan den senaste olyckan.

För det är inte första gången Felizia är med om en allvarlig skoterolycka. 2016 bröt hon ryggen när hon landade efter ett hopp i Kåbdalis. Föret var hårt, precis som i år, och när Felizia var i luften dog skotern av någon oförklarlig anledning. Landningen blev en hård smäll och kotor i ryggen komprimerades.

– Det har varit en lång rehabilitering sedan dess och det har tagit många år för att bli människa igen. Jag känner att jag är tillbaka på ruta ett.

Nu hoppas Felizia på att få svar på vad som kommer att hända framöver för att ha något att förhålla sig till. Hon beskriver sig själv som en aktiv person som älskar friluftsliv, jakt och fiske. Inte minst längtar hon efter sina två hundar, finnspetsen Zamme och shih tzun Gunnar.

– Gunnar är min absolut bästa vän. Vi har nog aldrig varit utan varandra så länge som nu. Båda mina hundar är otroliga och just nu hade jag behövt deras ovillkorliga kärlek. Min högsta önskan är att jag ska få bli frisk och få fortsätta göra det jag älskar i framtiden, säger Felizia Hedberg.

Enligt polisen som har utrett olyckan finns ingen misstanke om brott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!