FrÄn fabriken pÄ DegerÀnget, via Strömsborg och Pitholm leds renat avloppsvatten till Maraskatan pÄ sydöstra sidan av Pitholmen. DÀrifrÄn leds vattnet ut i Vargödraget, genom en 1,7 kilometer lÄng trÀtub pÄ havsbotten. Det Àr den delen som Smurfit Kappa nu vill byta ut.
â Den Ă€r gammal och krĂ€ver mycket underhĂ„ll, sĂ„ vi har börjat titta pĂ„ att byta ut den mot en plasttub, sĂ€ger Jeanette Bergstedt, miljöingenjör pĂ„ Smurfit Kappa.
Tuben Àr frÄn 1962, dÄ fabriken byggdes. Varje Är skickar företaget ner dykare för att inspektera trÀkonstruktionen och de ungefÀr 3 600 stÄlband som hÄller ihop den. Ofta behöver band bytas ut.
â Det Ă€r sĂ„dant man pĂ„ sikt vill komma ifrĂ„n, sĂ€ger Jeanette Bergstedt, som ocksĂ„ bekrĂ€ftar att det under Ă„rens lopp har intrĂ€ffat en del akuta haverier.
Enligt Jeanette Bergstedt kommer Smurfit Kappa att lÀmna in en ansökan om vattenverksamhet till LÀnsstyrelsen. Hon har dÀrför tagit en första kontakt med myndigheten.
â SĂ„dana hĂ€r miljöÀrenden för vattenarbete tar tid, dĂ€rför har vi haft ett samrĂ„d med LĂ€nsstyrelsen om vad anmĂ€lan ska innehĂ„lla. Det Ă€r bra att vara ute i god tid, sĂ€ger miljöingenjören, som rĂ€knar med att det kan ta flera Ă„r innan ett beslut finns pĂ„ plats.
Den nya tuben planeras ligga nÄgot söder om den befintliga. Den blir samma dimension och lÀngd. Om den gamla tuben ska lÀmnas kvar eller ej Àr Ànnu inte bestÀmt.
â Det Ă€r sĂ„dana frĂ„gor som vi ska utreda vidare, sĂ€ger Jeanette Bergstedt.