Dansutbildningen vid Strömbackaskolan hotad

Yrkesdansprogrammet på Strömbackaskolan är populärare än någonsin. Trots det hotas utbildningen av nedläggning. Det framgår i en statlig utredning.

PITEÅ2009-06-02 06:00
PT har under flera år skrivit att utbildningen har varit hotad. Tidigare var problemet att få sökte till programmet. Men i år steg siffrorna och nio personer kom in på utbildningen i det första preliminära intaget.
- Vi blir mer och mer kända för det vi gör och i år sökte fler än vanligt till vår utbildning. Det vore jättetråkigt om den fick läggas ner, säger Ann-Katrin Sämfors rektor på yrkesdansprogrammet.
En statlig utredning föreslår att bara en dansutbildning på gymnasienivå får ta emot nya elever från och med 2011. Den placeras i Stockholm och ska totalt ha 66 platser. I dag finns 90 platser i landet.
Genom minskningen hoppas man att Sverige ska bli mer internationellt konkurrenskraftigt på området.
På Strömbackaskolan råder osäkerhet inför framtiden.
- Den är ett stort frågetecken. Vi vet inte vad som ska hända, säger Ann-Katrin Sämfors.
Enligt utredningen bör alla specialutformade program försvinna.
- Vår dansutbildning är ett sådant program. Den kan inte heller införlivas i estetprogrammet för där dansas det betydligt mindre så frågan är var utbildningen då ska få plats.
Riksdagen beslutar
Möjligtvis kan Strömbackaskolan rädda dansutbildningen genom att få den godkänd som en spetsutbildning.
- Men jag misstänker att ett sådant försök inte kommer att gå igenom beroende på att utbildningen redan finns i Stockholm, säger Sämfors.
Enligt utredningen kan Christinaskolan i Piteå bli en av tre högstadieskolor i landet med dansutbildning vilket PT har skrivit om tidigare. Piteå föreslås också få en dansutbildning på mellanstadienivå.
Det blir slutligen riksdagen som fattar beslut om dansutbildningarnas framtid i Sverige.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om