Byggtävlingens vinnare spikad

TÄVLING. När byggföretaget BD-bygg firade 100-årsjubileum skulle det firas med buller och bång - och det var sannerligen livat på Rådhustorget på lördagen när tre lag gjorde upp om vem som snabbast bygger ett förråd.

Piteå2008-02-04 00:00
PITEÅ (PT)
Nyfikna lördagsflanerare funderade säkert vad som pågick när hammarslagen ekade mellan husväggarna på Rådhustorget på lördagen.

BD-byggs tävling gick ut på att bygga ett förråd på 10 kvadratmeter på kortast möjliga tid.

Svetten lackade och deltagarna färdades som vesslor på de små förrådstaken. Lagandan var det inget fel på och till slut stod det dock klart att det vinnande laget blev lag två. De stolta byggjobbarna som byggde förrådet på en timme och nio minuter, bestod av Anders Gustavsson, Per Richardsson, Johannes Sälldin och Jan Mårtensson.

Vinnarna fick var sin resecheck värd 3 000 kronor. Vid kvällens firande lottades två av nybyggena ut bland festdeltagarna medan det tredje förrådet skänktes till Lions.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om