Beslutet kan få följdverkningar

Fyra vårdplatser på kirurgen försvinner. Det blir den politiska konsekvensen för Piteå älvdals sjukhus, efter landstingsfullmäktiges beslut.

Piteå2008-04-04 00:00
PITEÅ (PT)h

- Vi står inte och faller med det, även om vi förstås gärna behållit dem.

Det säger Dan Fors, verksamhetschef vid sjukhusets medicinavdelning.

Redan avvecklat

Att det rör sig om fyra vårdplatser trots att det i förslaget benämns sju, har sin enkla förklaring.

- Tre av platserna är redan bortrationaliserade i samband med den strukturförändring vi gjort här vid sjukhuset, säger Fors.

Kvar är alltså fyra, samtliga vid kirurgavdelningen.

Verksamhetschefen säger sig i dagsläget ha lite svårt att peka på direkta konsekvenser av beslutet.

- Självklart berörs vi, men det är många saker som hänger samman, säger han.

- Inte minst när det gäller länskirurgin i allmänhet. Vi står som sagt var inte och faller med fyra vårdplatser färre.

Möjligheter

Dan Fors söker snarare se möjligheterna trots färre vårdplatser.

-  Viktigast i det sammanhanget är hur vi löser jourfrågorna, säger han.

Han lyfter också fram utvecklingen av den palliativa vården som han också vill koppla samma med vårdplatsbeslutet.

- Det finns en viss bärighet mellan dessa områden, konstaterar Dan Fors.

- Här i Piteå är vi angelägna att komma till skott med det palliativa team som enligt förslag ska komma igång. Det har avvaktats med den frågan till frågan om vårdplatserna lösts.

Någon större oro över vårdplatsbeslutet uttrycker således inte verksamhetschefen.

- Vi har ett väl fungerande sjukhus som det satsats hundra miljoner kronor i, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om