I och med att det byggs fler vindkraftverk höjer räddningstjänsten beredskapen.
Lycksele, Malå, Sorsele, Storuman, Arvidsjaur och Arjeplog har gått ihop för att utbilda brandmän i höghöjdsräddning.
Öka kunskapen
Eftersom vindkraftsparkerna ofta ligger ute i obygden tar det tid för räddningstjänsten att komma fram och det gäller att vindkraftsbolagen själva har en viss beredskap.
- All akut livräddning måste man klara själv, vi kommer helt enkelt inte att hinna fram, säger Lars-Erik Sundqvist, räddningschef i Storuman.
Räddningstjänsten i Piteå har certifierad personal vad gäller höghöjdsarbete. Men tanken är att de ska få ytterligare utbildning under kommande vår.
- Vi behöver utveckla och öka våra kunskaper om det blir många vindkraftverk. Vi följer utvecklingen hela tiden och personalen har gjort studiebesök för att titta på den utrustning som finns vid vindkraftverken för att ta sig upp och ner, säger Torbjörn Johansson, räddningschef vid räddningstjänsten i Piteå.
Alla som jobbar uppe i kraftverken får höghöjdsträning för att veta hur man plockar ner och ger första hjälpen till en skadad arbetskamrat i väntan på räddningstjänsten.
"Ingen lätt sak"
Och man jobbar alltid minst två personer i ett vindkraftverk.
- Det är ingen lätt sak om det händer något högt upp. Man ska planera för det här som ägare och de ska kunna ta hand om varandra. Men går det på tok finns vi ju till, säger Torbjörn Johansson.