30-åring döms för grov misshandel

Den 30-åriga kvinnan som högg en 29-årig kvinna så att hon fick livshotande skador döms till ett år och sex månaders fängelse för grov misshandel. Enligt tingsrätten hade hon rätt att försvara sig, men våldet var uppenbart oförsvarligt.

Efter knivhuggen syntes blodspår utanför det lägenhetshus där 30-åringen bor. (Arkivbild)

Efter knivhuggen syntes blodspår utanför det lägenhetshus där 30-åringen bor. (Arkivbild)

Foto: Catrin Renlund

Piteå2024-08-19 16:19

För en vecka sedan hölls rättegången mot den 30-åriga kvinnan som stod åtalad för mordförsök efter att ha knivhuggit en 29-årig kvinna i en lägenhet i centrala Piteå i sommar. Den 29-åriga kvinnan var i sin tur åtalad för misshandel och grovt hemfridsbrott efter att ha trängt sig in i 30-åringens lägenhet tillsammans med en annan man innan knivhugget.

Åklagare Jonas Fjellström yrkade att den häktade 30-åringen skulle dömas till fem års fängelse för försök till mord. I andra hand att hon döms till två års fängelse för grov misshandel. När det gäller den 29-åriga kvinnan ansåg Jonas Fjellström att straffet kunde stanna vid skyddstillsyn.

– Egentligen skulle det ha lett till ett fängelsestraff, men med beaktande att hon drabbats av svår kroppsskada tyckte jag att det kunde stanna vid skyddstillsyn, sa Jonas Fjellström.

undefined
Under brottsplatsundersökningen hittades en blodig kniv under kyl/frys i den aktuella lägenheten. Kniven var cirka 35 centimeter lång och blod fanns på knivbladet.

Luleå tingsrätt meddelade dom under måndagen. 30-åringen döms till ett år och sex års fängelse för grov misshandel samt stöld och ringa narkotikabrott som skedde i oktober förra året. Domstolen anser att det är utrett att 29-åringen trängt sig in i kvinnans bostad och misshandlat henne med anledning av en påstådd stöld. 

30-åringen som blev misshandlad hade rätt till nödvärn, men tingsrätten anser inte att det livshotande knivhugget var proportionerligt i förhållande till det angrepp hon utsattes för. Omständigheterna kan inte heller vara sådana att hon till följd av så kallad nödvärnsexcess är fri från ansvar. Detta då 29-åringen hade gått ut ur lägenheten och befann sig i trapphuset när knivhugget utdelades. Det hade då enligt tingsrättens mening funnits möjlighet för 30-åringen att besinna sig. 

Med anledning av att det handlade om ett knivhugg och att gärningskvinnan i direkt anslutning till händelsen larmade polis och ambulans, kan hon enligt tingsrätten inte haft för avsikt att beröva inkräktaren livet. Därför döms hon inte för mordförsök.

Den 29-åriga kvinnan döms till skyddstillsyn för misshandel och grovt hemfridsbrott. Hon hade begärt 255 899 kronor i skadestånd av 30-åringen som knivhögg henne, medan 30-åringen hade begärt 73 100 kronor i skadestånd från kvinnan som slog henne. Tingsrätten anser inte att någon av parterna har rätt till skadestånd då båda ansetts ha medverkat till sina skador.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!