Händelsen inträffade på höstterminen och skolan valde då att stänga av läraren och tillsätta en utredning
– Det jag kan säga att det har skett in händelse mellan en lärare och en elev, och tvärtom också. Vi har tagit tag i händelsen och gjort en grundlig och fördjupad utredning kring händelsen. Det har gjorts av en extern aktör som varit inne i detta så vi har inte utrett själva, säger rektorn på den berörda skolan.
Kan du säga någonting mer konkret om händelsen?
– Nä, jag vill inte gå in på några fler detaljer. Det är alltid en situation som föranleder en händelse, men det har skett någonting som inte får ske. Därför har vi reagerat och utrett ett ärende.
Efter den externa utredningen är läraren nu åter i tjänst.
– Alla pusselbitar har lagts fram om vad som hände från båda håll. Då har man kommit fram till att läraren har möjlighet att återgå till sin tjänst med hjälp och stöd från arbetsgivaren, säger rektorn och fortsätter:
– Så läraren är tillbaka från och med nu.
Vad är det för stöd som ni satt in?
– Det är en plan för både läraren och eleverna i den berörda gruppen.
Hur mår de inblandade på skolan just nu?
– Det är jobbigt och en ansträngande situation för båda parter och alla inblandade.
Efter incidenten mellan läraren och eleven har Piteå kommun valt att inte göra någon polisanmälan.
– Vi gjorde en extern utredning istället, säger rektorn.
Agneta Carlsson är personstrateg på Piteå kommun och hon har varit inblandad i fallet.
– Jag kan inte uttala mig i enskilda personalärenden men det man kan säga är att ärendet är utrett och vi har vidtagit nödvändiga åtgärder och fortsatt arbete pågår.
Vilka åtgärder har ni vidtagit?
– De nödvändiga arbetsrättsliga åtgärder som vi ansett vara nödvändiga, men de är inte färdighanterade.
Hur kommer det sig att ni inte valde att polisanmäla händelsen?
– Från skolans sida har vi ansett att det inte behövt göras. Sedan vet jag inte om det inkommit från något annat håll.
Vad var det som gjorde att ni inte tyckte det var nödvändigt med en polisanmälan?
– Omständigheterna, kan man väl säga. Och vi kan inte uttala oss om vilka omständigheterna är.
Enligt Aron Backman, kriminalkommiarie vid Piteåpolisen, har ingen anmälan från något annat håll kommit in om händelsen.