I början av 2017 fanns 1 274 fiskelicenser för yrkesfiske till havs i landet. Det visar länssiffror från Havs- och vattenmyndigheten, som nyhetsbyrån Siren har sammanställt.
– Det är en trend som vi har sett under lång tid att yrkesfiskarna blir färre, säger Patrik Persson, enhetschef på Havs- och vattenmyndigheten, till nyhetsbyrån Siren.
De få yrkesfiskare med licens som finns i Norrbotten, fem stycken, står kvar sedan 2015, med en dipp i fjol när antalet var fyra. I Västerbotten finns enligt myndigheten inga fiskare alls numera.
Halland har sedan 2015 tappat elva fiskelicenser, vilket är en minskning på 14 procent. Västra Götaland, landets största fiskelän, har tappat 46 fiskelicenser – en minskning på tio procent.
– Jag tror att det beror på att det finns stora problem med lönsamheten. Flera fiskekvoter har också minskat över tid, säger Patrik Persson.
I fem län har antalet fiskelicenser ökat, till exempel i Stockholm och Sörmland. Personlig fiskelicens krävs för yrkesmässigt fiske på allmänt vatten i Sveriges fem största insjöar. Det fanns 170 sådana tillstånd utfärdade i början av 2017.