200 i kö på Arlanda

Under tisdagseftermiddagen var 200 personer som skulle flyga med Norwegian till Luleå strandsatta på Arlanda och läget har liksom hos Resia skapat merjobb hos researrangören Nex i Piteå.

”Det har varit hårt tryck men vi klarar situationen”, säger Nex resebyråchef Mia Bäcklund.

”Det har varit hårt tryck men vi klarar situationen”, säger Nex resebyråchef Mia Bäcklund.

Foto: Sofia Wellborg

PITEÅ2015-03-04 12:50

– Under onsdagsförmiddagen har vi haft ett 20-tal ärenden, säger Mia Bäcklund, resebyråchef vid Nex i Piteå. När PT talade med henne vid halvettiden var tre av byråns fyra säljare fullt upptagna med att boka om resenärer.

Under tisdagseftermiddagen köade 200 Luleåresenärer med Norwegian på Arlanda. De uppmanades att ringa den jourtelefon som finns för att slippa stå i kön och klara ombokningarna.

– En del av dem var våra kunder, hur väl de lyckades med ombokningarna är oklart, säger Mia Bäcklund.

När PT talar med henne arbetar hon för fullt med ordna ombokning för en familj som flugit från Thailand under natten.

– Annars har det handlat mest om affärsresenärer, säger Mia Bäcklund som uppger att det som händer nu är en västanfläkt jämfört med det askmoln som stoppade flygen 2010.

– Jämfört med detta är inte det här så farligt, säger Nex resebyråchef.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om