Rökfylld villa på Annelund

Räddningstjänsten har ryckt ut till en rökfylld villa på Annelund.

Spisen där svamptorkningen ägt rum, bars ut och huset vädrades ut. Insatsledare Ulf Ananiasen trodde inte att huset drabbats av några större rökskador.

Spisen där svamptorkningen ägt rum, bars ut och huset vädrades ut. Insatsledare Ulf Ananiasen trodde inte att huset drabbats av några större rökskador.

Foto: Maria Johansson

PITEÅ UPPDATERAD2015-10-09 13:46

Sonen i huset fick larm på sin telefon om att det var inbrott alternativt brand i huset. När han kom hem och kikade in genom fönstret såg han att huset var rökfyllt. Han larmade då SOS.

– Det var rök i huset när vi kom och husägaren har torkat svamp i ugnen, men det brann inte utan var kvar en kolbädd i ugnen, säger insatsledaren Ulf Ananiasen.

Förkolnad svamp

Villaägaren hade stängt av ugnen innan huset lämnades, men enligt Ananiasen var det fortfarande så pass varmt att svampen förkolnades där inne och bildade all rök.

– Vi har burit ut hela spisen och det är lite rök kvar i huset som vi nu håller på att vädra ut.

Han tror inte att huset drabbats av några större skador på grund av röken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om