Trist väder biter inte på camparna

Sommaren har inletts med regn och kyla. Men antalet campinggäster är stabilt - jämfört med förra året har bokningarna i själva verket ökat. Det visar en rundringning som PT gjort.

Inga lediga platser. Att de heta sommardagarna varit färre än på många år har haft en obefintlig effekt på antalet campinggäster i Piteå.

Inga lediga platser. Att de heta sommardagarna varit färre än på många år har haft en obefintlig effekt på antalet campinggäster i Piteå.

Foto: Sofia Wellborg

PITEÅ 2012-07-25 06:00

Tomas Lindbäck på Västra Kajen Camping & gästhamn instämmer över huvud taget inte att högsommarens väder varit särdeles dåligt.

- Det beror på vilka referensramar man har. Det finns nog högre krav på vädret i Piteå. Det är sju-åtta grader varmt och regn i norra Norge där många besökare kommer ifrån så de är nöjda när de kommer hit. Men om vi har tolv grader och mulet i Piteå så tycker vi att det är dåligt, säger han.

Norrmän i kö
Campingen är för tillfället fullbokad.

Jämfört med förra året noterar Västra kajen till och med en ökning av antalet bokningar, trots att dagarna där temperaturen sträckt sig över tjugo grader varit lätträkneliga.

- Norrmännen står i kö för att få en plats här, säger Lindbäck.

På Pite Havsbad ser man också en ökning jämfört med föregående år.

- Vi har många så kallade "väderförsäkringar" - här finns mycket att göra som inte är beroende av bra eller dåligt väder. Exempelvis Äventyrsbadet är en ständig sådan "väderförsäkring", berättar Robert Sjölund, vd för Pite havsbad.

I dagarna stundar Piteå dansar och ler och senare i augusti är det dags för Noliamässan.

- Gästmässigt är vi väldigt nöjda med sommaren hittills. Ingenting tyder heller på att det finns några orosmoln över resterande del av sommaren, säger Sjölund.

Enbart säsongsplatser
På det kommunalt ägda Norrstrands camping finns enbart säsongsplatser bokade sommarperioden ut. Campingplatserna på grusplanen på andra sidan om Norrstrandsvägen får över huvud taget inte hyras ut till privata campingturister under Piteå Summer Games och Noliamässan eftersom platserna då är avsedda för evenemangsrelaterade besökare.

Under PDOL är grusplanens campingplatser fullbokade - föga förvånande med dess närhet till festivalområdet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om