Systematiskt fusk hos SSU Piteå

SSU Norrbottens miljonfusk med bidrag från landstinget spiller även över på SSU Piteå. Här har den lokala, politiska ungdomsföreningen erhållit stora belopp i kommunala bidrag för kurser som är direkt påhittade.

Mörka moln hopar sig över SSU Piteå. Symboliskt börjar även skylten krakelera. En kontroll av den föreningens bidragsansökningar hos Piteå kommun visar att den under åren 2004 till 2010 kan ha lurat till sig mer än en halv miljon kronor.

Mörka moln hopar sig över SSU Piteå. Symboliskt börjar även skylten krakelera. En kontroll av den föreningens bidragsansökningar hos Piteå kommun visar att den under åren 2004 till 2010 kan ha lurat till sig mer än en halv miljon kronor.

Foto:

PITEÅ 2012-08-09 06:00

Nyligen berättade PT i ett antal artiklar om det systematiska fusk SSU Norrbotten använt sig av när det handlat om att få bidrag till sin utbildnings- och kursverksamhet.

Ett fusk som kan visa att det politiska ungdomsförbundet lurat till sig miljonbelopp genom åren.

En kontroll av de bidrag som SSU-föreningen i Piteå erhållit av kommunen under samma tidsperiod, 2004 till 2010, visar att mönstret går igen. SSU Piteå har ägnat sig åt samma systematiska fusk.

Fusket betyder att SSU Piteå lurat till sig skattemedel på över 600 000 kronor för de aktuella åren.

Påhittade
Alla föreningar i kommunen har möjlighet att söka bidrag för ledarutbildningar. SSU Piteå har sökt och erhållit sådana mot väl dokumenterad redovisning. Problemet är bara att cirka 70 procent av de redovisade utbildningarna är direkt påhittade.

Precis som när det gäller SSU-distriktets förfarande med att hitta på olika former av ledarskapsutbildningar och kursverksamheter, har SSU Piteå gjort likadant när ungdomsföreningen vänt sig till Piteå kommuns kultur- och fritidsförvaltning med sina bidragsansökningar.

Vid en närmare titt på SSU Piteås ansökningar för de olika åren blir det sofistikerade fuskandet tydligt. Exakt samma påhittade utbildningar som SSU-distriktet sökt och fått bidrag av landstinget för, har SSU Piteå angett i sina ansökningar till Piteå kommun. Ett fåtal har hållits, det stora flertalet har aldrig ägt rum.

2009 fick SSU Piteå exempelvis 107 250 kronor i ledarutbildningsbidrag. Ett 20-tal kurser redovisades för året, allt från kampanjutbildningar till sommarkurser och projektledarutbildningar. Cirka hälften av dessa är direkt fabricerade och har alltså aldrig genomförts.

Dubbla bidrag
2006 erhöll SSU Piteå 102 050 kronor av Piteå kommun. Förfaringssättet var detsamma. Drygt tio kurser genomförda, men i ansökan till kommunen har 23 redovisats. För övrigt en exakt kopia av det underlag som SSU Norrbotten fuskat ihop för att få medel från landstinget.

2004 fick SSU Piteå dubbla bidrag. Då fanns nämligen två föreningar registrerade, SSU Facket och SSU Palten. Båda föreningarna sökte och fick 52 325 respektive 61 750 kronor för exakt samma kurser.

Förfaringssättet kan tolkas som utstuderat och bevisligen lönsamt.

För år 2008 fick föreningen 106 600 kronor medan det valåret 2010 rörde sig om nästan det dubbla, 199 225 kronor.

I båda dessa fall torde det korrekta bidraget ha varit betydligt lägre.

Irritation
År 2007 fick SSU Piteå inte en enda krona i bidrag för sina utbildningar. Anledningen var att föreningen lämnade in sin ansökan för sent.

Något som enligt uppgift väckte stor irritation bland föreningsmedlemmarna. Enligt uppgift till PT riktades irritationen mot den ansvarige för bidragsansökningarna. Det fanns de som ansåg att denne misskött sitt uppdrag.

Sammantaget har SSU Piteå under de aktuella åren erhållit 868 400 kronor.

Med en "fuskprocent" på cirka 70, borde den riktiga siffran istället ha legat runt 260 000.

FAKTA Ledarutbildningsbidrag

Piteå kommuns kultur- och fritidsförvaltning har tydliga riktlinjer för detta bidrag.

Bland annat heter det under rubriken ändamål att "Bidraget avser att stimulera föreningars ungdomsledare till kompetenshöjning och därmed utveckla verksamhet för åldersgrupperna 7 till 20 år".

Vidare heter det att kursen ska avse utbildning för den pågående eller planerade barn- och ungdomsverksamheten.

Det poängteras också att bidraget skall ge föreningen möjlighet till utbildning av blivande ledare och fortbildning av aktiva ledare.

Bland villkoren framgår att utbildningen ska vara anordnad inom Norden av riks- eller distriktsorganisation.

Kursen ska omfatta minst två kursdagar med vardera sex arbetspass á 40-45 minuter i genomsnitt per kursdag och innehållet ska följa kursens verksamhetsområde.

Högst fem medlemmar från en och samma förening kan få bidrag till en och samma kurs.

Bidraget utbetalas löpande och utgår med 325 kronor per res- och kursdag under högst 14 dagar/kurs.

Källa: http://www.pitea.se/sv/du-och-din-kommun/Kultur-och-Fritid/Foreningsliv/tillfalligbidrag/Stod-till-UtvecklingUtbildning/

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om