Elkrångel på Piteå älvdals sjukhus

Piteå älvdals sjukhus är garderat, men den här gången orkade inte reservaggregatet fullt ut. Något som kunde ha fått allvarliga konsekvenser. Och på Smurfit Kappa stannade båda pappersmaskinerna.

Marie Asplund, verksamhetschef för akutsjukvården på Piteå älvdals sjukhus.

Marie Asplund, verksamhetschef för akutsjukvården på Piteå älvdals sjukhus.

Foto: Maria Johansson

PITEÅ 2011-09-28 06:00

Normalt sker ett par operationer på morgonen, men i tisdags var det ingen patient som hunnit bli sövd och inte heller hade någon operation påbörjats.

- I så fall hade vi kanske tvingats avbryta operationen och det kan innebära risker för patienten, säger Marie Asplund, verksamhetschef för akutsjukvården på Piteå älvdals sjukhus.

Varför inte reservaggregatet fungerade fullt ut är inte klarlagt, men det handlar om någon form av överbelastning.

- Jag förväntar mig att reservaggregatet ska fungera och tåla full belastning. Det är ett måste för att kunna garantera patientsäkerheten, säger Asplund.

Fabriken stannade
Ansvariga för drift och fastighet vidtalades i direkt anslutning till strömavbrottet på tisdagsmorgonen och problemet väntas bli åtgärdat inom kort.

Även för industrin fick strömavbrottet konsekvenser. Smurfit Kappa Kraftliner i Piteå har förvisso en egen elledning till fabriken, men i samband med strömavbrottet bröts strömtillförseln en knapp sekund.

- Det blinkade bara till, men det räckte för att båda pappersmaskinerna och biobränslepannan skulle stanna, säger informatören Anders Lindberg.

En av pappersmaskinerna kom igång efter en timme, men för att få igång den andra tog det nästan fyra timmar.

- Det kostar oss pengar, men jag vet inte hur stort produktionsbortfallet blev.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om