Bröstcancer tema i behåutställning

När Ketty Kangas från Jokkmokk drabbades av bröstcancer 2007 bestämde hon sig för att berätta öppet om sin sjukdom. Vidare valde hon att jobba sig igenom chocken och traumat med konstnärliga medel.

När Ketty Kangas från Jokkmokk drabbades av bröstcancer bestämde hon sig för att berätta öppet för alla i sin omgivning om vad som hänt henne. Dessutom började hon bearbeta chocken med hjälp av bilder i lappteknik. Det blev en utställning av det hela, där medlemmarna i den lapptäcksgrupp hon tillhör alla har bidragit med egna konstverk.

När Ketty Kangas från Jokkmokk drabbades av bröstcancer bestämde hon sig för att berätta öppet för alla i sin omgivning om vad som hänt henne. Dessutom började hon bearbeta chocken med hjälp av bilder i lappteknik. Det blev en utställning av det hela, där medlemmarna i den lapptäcksgrupp hon tillhör alla har bidragit med egna konstverk.

Foto: Jessica Larsson

PITEÅ 2010-04-19 06:00
- Jag tillhör en lapptäcksgrupp och föreslog att vi skulle jobba fram en utställning med bröstcancer som tema. De andra tände på idén och vi började arbeta i hemlighet på en utställning som skulle bestå av olika fantasifulla behåar.
Utställningen öppnade 2008 i gamla apoteket i Jokkmokk och blev väldigt uppmärksammad och uppskattad.
Att människor engagerades framgår av alla kommentarer som besökare skrev ned, 60 fullskrivna sidor blev det som har sparats.
Visas i Piteå
Därefter har utställningen visats i Husby, Kista utanför Stockholm, och i Arjeplog. Och nu finns den till beskådande i Piteå, närmare bestämt i kommunhusets foajé. Det är Strömnäs-Pitholms S-kvinnor som bjudit in Ketty Kangas att visa lapptäcksgruppens utställning.
På lördagen fanns konstnären på plats och på samma möte pratade landstingspolitikern Elisabeth Lindberg, Piteå, om hur man inom vården försöker att förbättra bemötandet av kvinnor som drabbats av bröstcancer.
Viktigt komma i tid
Ketty Kangas är i dag frisk, hon var färdigbehandlad - hade gått igenom den tuffa behandlingen med cellgifter efter operationen - redan när utställningen hade vernissage 2008.
- Det är oerhört individuellt hur man drabbas av den här sjukdomen, men det är väldigt viktigt att komma under behandling så snart som möjligt och därför är det så angeläget att man som kvinna regelbundet undersöker sina bröst.
- I mitt fall var det fråga om en aggressiv, snabbväxande form av bröstcancer, men lyckligtvis hade den inte nått lymfkörtlarna (då finns risk för spridning). Jag hade kommit i tid, berättar Ketty Kangas.
Det ska påpekas att det, trots den allvarliga bakgrunden, finns mycken humor, hopp och värme i den här utställningen.
- Vi skrattade mycket och hade väldigt roligt i gruppen medan vi sydde våra behåar, säger Ketty Kangas.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om