Det har snart gått en månad sedan den svåra kalkolyckan på SSAB:s område i Luleå inträffade.
En olycka där flera personer skadades varav två mycket allvarligt, en 23-åring hemmahörande i Piteå och en 19-årig Lulebo.
Specialistvård
23-åringen som ådrog sig 50-procentiga brännskador, flögs i ett tidigt skede till brännskadecentrum vid akademiska sjukhuset i Uppsala. Han är nu förflyttad till Karolinska sjukhuset i Stockholm där han får specialistvård.
Bland annat för de svåra frätskador han ådrog sig i luftvägar och i lungor i samband med olyckan.
- Han ligger fortfarande nedsövd, men det känns fantastiskt bra med den vård han får här vid Ecmo-avdelningen som är en specialistavdelning., säger pappan till Piteå-Tidningen.
Han beskriver sonens tillstånd som svårt.
- Det är allvarligt, men samtidigt stabilt.
Han lovordar flytten till Karolinska.
- Här finns ju den särskilda specialistvården, förklarar han.
Världsledande
Den senaste tiden har en av två världsledande specialister på lungor och matstrupe, en italiensk läkare, befunnit sig vid sjukhuset.
- Bara det känns helt fantastiskt. Att vår sons skador får den absolut bästa specialistvården. Den italienske specialisten har även gett ytterligare råd hur skadorna ska behandlas, säger pappan.
Familjen har i princip hela tiden funnits vid sonens sjukbädd.
- All vår fokus ligger på tillfrisknandet.
Något tidsperspektiv när det gäller den biten har läkarna inte gett.
- Nej, det går inte. Vi tar en dag i sänder, säger pappan.
Kommenterar inte
Han säger sig i dag inte vilja kommentera att de som skadades vid olyckan uppges ha varit dåligt informerade om hur deras arbete skulle genomföras samt att de inte använt nödvändig skyddsutrustning.
- Vi tänker inte på den saken. Som jag sa ligger allt vårt fokus just nu på vår sons tillfrisknande.