- Jorden klarar nu riktvärdena för mindre känslig markanvändning, exempelvis som fyllnadsmassor på industriområden, berättar Mikael Ferm, miljöskyddsinspektör på Piteå kommun.
Stort och smått
Mikael Ferm är väl informerad om länsstyrelsens projekt att kartlägga Piteå kommun i jakten på dolda föroreningar.
- Vi har gett och kommer att ge länsstyrelsen den hjälp de behöver. Det är ett viktigt arbete och troligt att det finns ett antal områden som sedan gammalt är förorenade. Vår uppgift är ju annars att ha tillsyn av befintliga verksamheter.
Sanerat mackar
I Piteå har en del sanering redan klarats av. Ett exempel är marken runt gamla mackar.
- När Statoil i Hortlax slog igen grävdes en stor del av marken runt omkring bort. Det är saneringar som huvudmannen får betala. Det kan nog vara svårare att hitta ansvariga när det gäller äldre nedlagda verksamheter.
- Ett aktuellt exempel är Lövholmen. Där tvistar de inblandade parterna om vem som bär ansvaret. Men det troliga är att en sanering måste komma till stånd förr eller senare, säger Mikael Ferm.