Förutom de två drabbade länen har också ett villainbrott i Åsele anmälts, som ligger i Västerbotten.
Polisen tror att flera av dessa inbrott har ett samband eftersom tillvägagångssättet är detsamma.
Gärningspersonerna har tagit sig in genom ett fönster och därefter lämnat genom en altandörr.
Smycken, kontanter och tillhörigheter som är lätta att ta med sig har stulits.
– De har inte stulit stora elektroniksaker, utan det har handlat om mindre värdesaker, säger Maria Linné, kommunikatör vid polisens regionledsningscentral.
Efter inbrottsvågen går nu polisen ut med en varning för Norrbotten då det finns en risk att inbrottstjuvarna drar norröver.
Polisen skriver att risken för villainbrott ökar under tiden då människor reser bort som högtider och lov – eller som nu – under älgjakten.
– Vi vet att de som utför villainbrott brukar röra på sig. Det finns en risk att de kommer upp till Norrbotten så det är bra att även boende i Norrbotten håller koll, säger Maria Linné.
Hon fortsätter att berätta hur man på bästa sätt kan skydda sig mot ett villainbrott.
– Det handlar bland annat om att man ska vara uppmärksam i sitt villakvarter och kolla efter okända personer och fordon som inte brukar röra sig i området, säger Maria Linné och fortsätter:
– Meddela gärna grannarna om du ska resa bort så att de kan ta hand om posten och att de parkerar bilen på din gård. Man kan även sätta timer på lampor och ha utomhusbelysning som tänds med en rörelsevakt.