"Vi insåg inte allvaret"
Marie Malmros, informatör på Fritidsresor beklagar att familjen Bergstedt fick sin semester förstörd av magsjuka och ser allvarligt på dotterns dåliga tillstånd. Men någon ekonomisk kompensation är inte given:- Det beror på vad som har orsakat magsjukan.
- Om det handlar om ett virus står det utanför vår kontroll, men visar det sig att hotellet har brustit i hanteringen på något sätt, när det gäller maten, kranvattnet eller poolvattnet - då är det vi som blir ersättningsskyldiga.
Marie Malmros känner till fallet med familjen Bergstedt och menar att om de inte får kompensation av Fritidsresor så måste de kontakta sitt försäkringsbolag.
Men mängder av flugor i restaurangen. Är det acceptabelt?
- Flugor kan förekomma eftersom buffen serveras i en öppen restaurang. Däremot är det viktigt att hotellet och restaurangen följer de regler som gäller vad gäller hygien och hantering av matvaror.
Hade ni kunnat göra mer för familjen Bergstedt?
- En svår fråga, men det är möjligt att vi hade kunnat göra mer. Vi insåg nog inte tillräckligt snabbt allvaret i situationen. Vi förstår om de är besvikna och beklagar djupt om de upplever att de inte fick tillräckligt med hjälp.
Malmros poängterar dock att man bara ett dygn efter att familjen klagat hos Fritidsresor lyckats ordna nytt boende åt alla de tio i sällskapet på ett annat hotell.
Enligt Malmros är nu magsjukan över för denna gång på Coche. I dagsläget finns inga nya fall, förutom då av vanlig "turistdiarre".
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!