I en artikel i finanstidningen DI anser Anders Sundström att regeringen varit alltför passiv i hanteringen av den konkursade malmgruvan. När det gavs möjlighet valde inte (S)-regeringen att agera.
Sundström har ingått i den grupp med investerare som arbetat med frågan om huruvida malmgruvan går att öppna igen. Enligt Svenska Dagbladet har han också själv investerat i Northland Resources.
Han säger att det krävs ett par saker för att gruvan ska kunna öppna igen. Kapital, och att statliga LKAB medverkar vad gäller leveranser och kompetent personal.
"Men nu har frågan fastnat i LKAB:s styrelse", konstaterar Piteås förre kommunalråd.
Han anser att "styrelsen har inte visat intresse för att finna lösningar och ägaren har aldrig sökt kontakt med den industrigrupp som har jobbat för att hitta en lösning som säkrar framtiden för anläggningen i Pajala. Det statliga bolagets ägare är passiva, ointresserade!", skriver Anders Sundström.
Nu uppmanar han näringsminister Mikael Damberg (S) att agera.
"Han ska visa att han vågar tro på det statliga engagemangets betydelse, och använda statens centrala roll i järnmalmsproduktionen", säger Anders Sundström.