Första rapporten från Thailand i dag

Medan kvicksilvret här hemma visar på runt 20 minus, har en grupp PT-läsare i dag anlänt till betydligt varmare Thailand. Älvsbyredaktionens Barbro Nygren finns med på resan och rapporterar varje dag.

Övriga2007-01-24 00:00


Redan i dag kommer Barbro Nygrens första rapport från PT-resan till Thailand.

Hon kommer fortlöpande att skicka hem bilder och berätta i text eller bandade intervjuer om vad som händer på resan. I dag har man anlänt till Bangkok och sedan flugit vidare till Chiang Mai, checkat in på hotellet och fått eftermiddagen (Thailand ligger ju sex timmar före oss här i Sverige) fri för vila och acklimatisering.

Sedan tidigare finns ju OM-redaktionens Kristian Jonsson i området. Han gör en tre månader lång resa i Asien med besök i både Thailand, Laos, Kambodja och Vietnam. Hans rapporter kan du läsa om på OM-sidorna i Piteå-Tidningen och även här på webbens OM-sida.

Med start i dag kan du alltså även få följa PT-resan och höra vad som händer med eventuellt nära och kära som är med på resan. Häng med till Thailand!





Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om