Enligt polisen ertappades gärningsmännen på bar gärning när de höll på att lasta stöldgodset till en bil vid 00.40-tiden natten till lördag.
- De sprang från platsen när vi kom dit men en av våra hundförare kunde gripa dem ganska snabbt, säger Patrik Linder, vakthavande befäl vid Norrbottenspolisen.
Enligt Linder var det genom egen spaning av polisen som gärningsmännen kunde gripas i jakten. Efter förhör anhölls männen av jouråklagare.
Stöldvåg på Stena
Återvinningsföretaget Stena AB i Öjebyn är hårt drabbat av kopparstölder. På julafton stals 1 400 kilo koppar värd cirka 42 000 kronor. Två män greps och dömdes men någon vecka senare stals samma koppar igen och den här gången återfanns aldrig stöldgodset.
I mitten på mars slog tjuvar till igen och två män i 30-35-årsåldern greps med kopparbytet i bagaget.
- Jag ringde direkt till polisen och de stoppade bilen en bit därifrån, berättade platschefen Jan-Erik Johansson, som "patrullerat" en hel del på sistone.