Ny naturscen klar på Karlberg

Efter att scenbyggnaden på Karlberg vandaliserade för några år sedan har arbetet med att få till en ny scen pågått. Ett arbete som både kostat och dragit ut på tiden. Men nu är första etappen klar och om några veckor invigs den nya scenen under en musikkväll med en hemlig gäst.

Tommy Dahlberg och Bo Olovzon visar stolt upp den nya scenen på Karlberg. "Vi har världens vackraste naturliga backdrop", säger Bo Olovzon.

Tommy Dahlberg och Bo Olovzon visar stolt upp den nya scenen på Karlberg. "Vi har världens vackraste naturliga backdrop", säger Bo Olovzon.

Foto: Ylva Forslund

Öjebyn2024-08-04 05:00

För fyra år sedan förstördes scenbyggnaden på Karlberg. Missbrukare hade använt byggnaden som tillhåll och toalett. Stanken av mänsklig avföring låg tung över scen och läktare och beslut togs om göra sig av med byggnaden. Efter att den sanerats var tanken att lyfta ner den från scenen och skänka den till någon som ville ha den. Men lyftet gick åt skogen och byggnaden välte och gick sönder.

undefined
Den 23 augusti blir det invigning av den nya scenen på Karlberg. Det blir musikkväll med fyra akter, varav en är hemlig.

I augusti 2023 revs den dåvarande scenen som hunnit bli rejält sliten och byggandet av en ny scen påbörjades. Ritningar på hur den skulle se ut hade tagits fram men föreningen har fått göra en del justeringar och anpassningar. Men nu är den klart. Bo Olovzon, styrelsemedlem i Föreningen Karlberg, säger att den i stort sett blev som man tänkt och att en invigning är planerad till 23 augusti.

undefined
Bo Olovzon, styrelsemedlem i Föreningen Karlberg, är glad över att en ny scen nu är på plats.

– Det känns alldeles fantastiskt. Det blir en kväll i fyra akter med Herrljunga station, Molly Maguire och riksspelemannen Elin Johansson. Den fjärde akten är hemlig och kommer inte att avslöjas förrän de kliver ut på scen. Jag kan säga att besökarna inte kommer att bli besvikna, säger Bo Olovzon.

undefined
Ny scen och nya läktare har byggts på Karlberg och invigning sker den 23 augusti.

Allt är dock inte helt klart än. Någon form av tak ska byggas över scenen och en mindre logebyggnad ska ställas på scenen.

– Vi tar saker allt eftersom. Det behövs finansiering och stort engagemang men nu kan vi i alla fall säkra och inviga den här etappen.

undefined
En mindre scen har byggts vid den stora. Här kan mindre evenemang äga rum som trubadurspelningar med mera.
undefined
Tommy Dahlberg hoppas att man nu kan börja värva fler medlemmar till Föreningen Karlberg. "Det har varit mycket fokus på scenen men nu när det börjar bli lite aktiviteter här ska vi nog kunna bli fler."
undefined
Tommy Dahlberg och Bo Olovzon säger att området runt Karlberg nyttjas flitigt för rekreation.
undefined
I augusti 2023 revs den gamla scenbyggnaden på Karlberg. (Arkivbild)
undefined
För fyra år sedan vandaliserades scenbyggnaden på Karlberg. Ifjol revs den och nu står en ny scen på plats. En scenbyggnad ska uppföras senare. (Arkivbild)
undefined
Nu när scenprojektet har kommit en bra bit på väg hoppas Föreningen Karlberg på mer aktiviteter på platsen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!