Madeleine Lindvall, teamledare på Migrationsverket i Boden, menar att man är i stort behov av bostäder till flyktingar.
- Det som är aktuellt nu är Öjebyn och Långträsk, vi har ju fått ett beslut i kommunstyrelsen om att vi får gå in i Piteå kommun, säger hon.
Migrationsverket tecknar inga avtal med Piteå kommun eller skapar någon administrativ avdelning här. Utan det handlar enbart om bostäder, så kallade anläggningsboenden, som ska styras från enheten i Boden.
Skolan i Långträsk
Några avtal är ännu inte undertecknade med berörda fastighetsägare.
- Diskussioner pågår, men det är ingenting som är klart ännu, säger Madeleine Lindvall som menar att ett beslut kan ligga cirka två veckor bort.
Som PT tidigare berättat har Migrationsverket önskat boendeplatser i Piteå kommun för minst 60-70 personer.
Platser som kommunen också tidigare sagt sig kunna ordna fram på bland annat den nedlagda skolan i Långträsk.
- Det finns inte så mycket bostäder i de centrala delarna, men vi har visat vad vi kan erbjuda, säger Peter Roslund (S), kommunalråd, som menar att de parter som Migrationsverket förhandlar med är NAV och Fastighets- och servicekontoret.
Inspekterat lokalerna
Även Leif Ögren, ägare av Campus Holmen, säger att inga avtal är undertecknade, men att förhandlingar pågår. Migrationsverket har också varit på plats och besiktat lokalerna i Öjebyn.
- De har även kontrollerat oss och sett till att vi gjort rätt för oss när det gäller skatter och moms, säger Leif Ögren och menar att det tillhör rutinerna.
Han berättar att det var Migrationsverket som kontaktade honom och var intresserad av att hyra lokaler i Campus Holmen. Tidigare var man även tidigare intresserade av att hyra hans tomma lägenheter i Vidsel, men det satte kommunen stopp för.
- Men Migrationsverket känner till mig och vet vad jag har att erbjuda, säger Leif Ögren, som menar att en stor fördel med lokalerna i Öjebyn är att de är i bra skick.
- Det är ett bra alternativ på det sättet att man inte behöver bygga om, säger han.
Eftersom ingenting är klart, vill han inte gå in på några detaljer kring hur många asylsökande flyktingar som skulle kunna placeras på Campus Holmen.
Klart är dock att anläggningen är stor och i dagsläget både har 70 platser på vandrarhemmet, 50 möblerade rum på Campus och elva lägenheter.