Tore Häggbom, tillförordnad fastighetschef på kommunen, kan inte säga varför vattenproblemen på Norrgården inte är åtgärdade.
– Jag har nyligen fått kännedom om problemen och det jag kan säga är att vi nu tagit tag i ärendet.
Vari sitter problemet?
– Det vet jag inte med säkerhet men ärendet ska utredas. Ledningarna ska filmas och förmodligen blir det att gräva upp intill entrén. Mest troligt är att det är något med dagvattnet som gått sönder och att det är därför det rinner in vatten.
Men problemet är gammalt och anmält till fastighetskontoret flera gånger?
– Jag kan som sagt inte säga varför inget gjorts. Kanske har det gått fel i informationen. Det jag säkert kan säga är att ärendet är under utredning och en projektledare är utsedd och nu kommer ärendet inte att lämnas.
Ingen kännedom
Björn Eriksson är den som kommer att leda projektet. Han hade ärendet på sitt bord när han kom tillbaka från semestern i slutet av juli. Före det har han inte haft någon kännedom om problemen.
På måndagen skickades en kamera in i det misstänkt trasiga stuprörsavloppet.
Filmningen pågick under måndagen men något konkret fel kunde inte hittas. En del grus hittades i dräneringen, vilket spolades bort, men gruset är inte anledningen till att vattnet rinner in i huset.
Undersökningen kommer dock att fortgå och resultatet blir troligen att passagen mellan entrén och väggen måste grävas upp. Ett arbete som enligt uppgift kan bli vanskligt då passagen är trång.