Kolliderade rakt in i stillastående fordon på E4

En man i 30-årsåldern från Piteå åtalas för vårdslöshet i trafik. Detta efter att i hög hastighet kolliderat med en stillastående bil på E4 utanför Norrfjärden. Påkörningen inträffade trots att en varningstriangel var utplacerad och fordonet hade varningsblinkers påslagna. Mannen själv förnekar brott.

Det var den 25 maj vid 18.30-tiden som trafikolyckan inträffade på E4 vid trafikplats Bertnäset utanför Norrfjärden. (Arkivbild)

Det var den 25 maj vid 18.30-tiden som trafikolyckan inträffade på E4 vid trafikplats Bertnäset utanför Norrfjärden. (Arkivbild)

Foto: Läsarbild

Norrfjärden2025-06-18 15:00
  • En man i 30-årsåldern från Piteå åtalas för vårdslöshet i trafik efter att ha kört in i en stillastående bil på E4 utanför Norrfjärden den 25 maj. Bilen hade varningstriangel och blinkers påslagna.
  • Olyckan orsakade stopp i norrgående körfält, men ingen skadades allvarligt. Mannen förnekar brott och menar att bilen stod illa till på vägen.
  • Åklagaren hänvisar till bevis som film och vittnesmål, medan försvaret hävdar att olyckan kunde ha drabbat vem som helst.

Det var den 25 maj som trafikolyckan inträffade i norrgående körfält på E4 i höjd med Bertnäset utanför Norrfjärden. Mannen i 30-årsåldern brast då enligt åklagaren i uppmärksamheten, vilket resulterade i att han kolliderade med ett stillastående fordon som hade varningstriangeln utplacerad och varningsblinkers påslagna.

Olyckan orsakade ett totalt stopp i norrgående körfält och räddningstjänst och ambulans var snabbt på plats.

"Den bil som blev påkörd var tom, det fanns ingen person i den. Ambulans har skickats ut för att undersöka föraren till bilen som körde in i den stillastående", uppgav en operatör vid Räddningsamverkan nord. 

Även bilen som mannen i 30-årsåldern körde fick omfattande skador. Mannen själv skadades lindrigt.
Även bilen som mannen i 30-årsåldern körde fick omfattande skador. Mannen själv skadades lindrigt.

Mannen i 30-årsåldern skadades lindrigt i olyckan. Han åtalas nu för vårdslöshet i trafik.

"Han orsakade trafikolyckan genom att ta en medveten risk eller på annat sätt allvarligt brista i den uppmärksamhet och försiktighet som med hänsyn till omständigheterna krävts för att minska riskerna för en trafikolycka", skriver åklagaren i stämningsansökan.

Åklagaren hänvisar till bevisning som polisens anteckningar, fotografier samt en film från mannen som äger bilen som blev påkörd, där det framgår att bilen blivit stillastående och varningstriangel sattes upp innan kollisionen skedde.

Den åtalade mannen förnekar brott och anser att den stillastående bilen stod illa till på E4 där fordon inte får parkeras, där det inte fanns vägren och där hastighetsbegränsningen är 110 kilometer i timmen.

"Han var inte medvetet oaktsam. Det han råkade ut för hade kunnat hända vem som helst. Det är tillfyllest att olyckan hanteras inom ramen för ett försäkringsärende", anser hans försvarare.

Smällen blev kraftig och bilen som hade fått stopp och stod parkerad på E4 fick omfattande plåtskador. Ingen person fanns i bilen när olyckan inträffade.
Smällen blev kraftig och bilen som hade fått stopp och stod parkerad på E4 fick omfattande plåtskador. Ingen person fanns i bilen när olyckan inträffade.

Ett vittne till olyckan som kom körande bakom 30-åringen, såg inte heller varningstriangeln men väl den stillastående bilen framför och tänkte att: "När ska han vika av?". "Sedan smällde det och bilen framför körde in i bilen", uppger han i förhör.

På begäran av den åtalade har även ett annat vittne hörts om sina iakttagelser på olycksplatsen. Mannen passerade med sin bil det stillastående fordonet innan olyckan skedde.

"Bilen var svart och 'smälte in' mot asfalten", uppger vittnet som fick bromsa in ordentligt för att inte köra in i den. Vittnet uppger att varningsblinkerserna inte syntes så bra och noterade heller aldrig någon varningstriangel.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!